Close

Premier Lig’in Sosyal ve Ekonomik Etkileri

-Ocak 2022-  

Raporda yer alan maddeler

  1.     Özet  
  2.     Ekonomik etki  
  3.     Büyüme döngüsü 
  4.     Global lig 
  5.     Piramit ve daha geniş oyunu destekleme 
  6.     Topluluklar desteği  

Şeffaflık ve hesap verilebilirlik kurumsal yönetimin gerekleri arasında yer alır. Gölgelerin arasına saklanmayarak kitlelerin bir parçası olmayı başaran İngiltere Premier Ligi de kurumsallığın ve kurumsal yönetimin öncüsü olmaya devam ediyor. Şeffaflık ilkesi doğrultusunda geçtiğimiz günlerde bağımsız bir kuruluş olan Ernst&Young tarafından Premier Lig ekonomik ve sosyal etki raporu açıklandı. Özellikle 19/20 sezonuna odaklanan raporun kaynağında ligin yayınladığı verilerden faydalanılmış.  

     1- Özet  

Premier Lig kurulduğu 1992/93 sezonundan bu yana İngiltere ve Avrupa futbol ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmasının yanı sıra düzenlediği programlar sayesinde geniş kitlelere dokunmayı da başarıyor. Değerli bir İngiliz markası olmayı başaran Lig, dünya çapında da İngiltere algısının güçlenmesine yardımcı oluyor. 

Diğer yandan Premier Lig ve kulüpleri büyük başarılara imza atarken yüksek kaliteli ve eğlenceli futbol algısı konusunda baş sıralarda geliyor. 

Ekonomik etki 

Premier Lig’in önemli katkısı 2019/20’de İngiltere genelinde hissedildi, dokuz ana bölgenin tamamı en az bir Premier Lig kulübü tarafından temsil edildi ve Lig’in ekonomik etkisinin %72’si Londra dışında gerçekleşti. Premier Lig’in etkisi zamanla, 2013/14’ten bu yana vergi katkılarında %50’lik bir artış dahil olmak üzere arttı. 

Ortalama  bir sezonda, Premier Lig kulüpleri yarım milyondan fazla kombine bilet satışına sahip olup bu alanda Avrupa’nın en yüksek stadyum doluluk oranlarına sahiptir. Bu yüksek sayıya ek olarak yalnızca İngiltere’de her sezon ortalama 43 milyon kişi tarafından televizyondan takip ediliyor. 

** 

Premier Lig’in 2019/20 sezonunda İngiltere ekonomisine 7,6 milyar £ katkısı olmuştur

** 

2019/20’de 3,6 milyar £ Vergi katkısı 

** 

 2019/20 sezonunda 94,000 dış istihdam sağlandı

** 

1998/99 sezonundan bu yana %840 ekonomik katkı artışı 

 ** 

-Küresel Cazibe-

Premier Lig’e küresel ilgi artmaya devam ediyor; 2019/20’de küresel izleyici sayısı 3,2 milyar kişi ile UEFA Şampiyonlar Ligi’nin iki katına ulaşmıştı. Dünya dünyadaki sıkı EPL takipçileri ligin ticari başarısını, özellikle de tanıtım ve sponsorluk gelirleri aracılığıyla yönlendiriyor. 

Premier Lig’in 2019/20 uluslararası yayın gelirleri toplamı 1,4 milyar £ değerine ulaşarak UK’in en büyük görsel işitsel ihraç ürünü haline geldi. Bu rakam neredeyse BBC, ITV, Channel 4, Channel 5, SKY ve bağımsız diğer kanalların ulaştığı rakamlara eşit. 

Bu, Premier Lig futbolunu Birleşik Krallık’ın dünya çapındaki medya projeksiyonunun temel bir bileşeni ve Birleşik Krallık’ın olumlu imajına ve yumuşak gücüne önemli bir katkı sağlayan bir unsur haline getiriyor. 

** 

19/20 sezonunda ortalama 3.2 milyar seyirci  

** 

2019/20 sezonunda 1.4 milyar £ değerinde yayın ihracatı 

** 

-Yerli Yetenekler-  

Premier Lig kulüpleri transferler yoluyla dünyanın en iyi oyuncuları arasında yer alan isimleri bünyesine katarken, öz kaynaklarını geliştirmek için Premier Lig ve İngiliz Futbol Ligi (EFL) genelinde Akademilere önemli yatırımlar yaptılar. 

Premier Lig kulüplerinin 2012/13 ile 2020/21 arasında Elit Oyuncu Performans Planına (EPPP) yaptığı 1,6 milyar sterlinlik yatırım futbol piramidinde yer alan 90’dan fazla kulüp faydalandı. 

Premier Lig’in yerel oyuncu geliştirme ve satın alma yaklaşımının doğruluğu, Premier Lig kulüplerinin Avrupa kupaları maçlarında, oyuncularının uluslararası düzeyde temsilinde ve  İngiltere’nin özellikle  EURO 2020 başta olmak üzere son turnuvalardaki olumlu performansıyla açıkça görülüyor.  

** 

£1.6 milyar 2012/13 ve 2020/21 arasında, EPPP aracılığıyla 90’dan fazla kulübün Akademilerine yerel yetenekler geliştirmek için yapılan Premier Lig yatırımı 

**

2019/20 sezonunda 23 yaş altı yerli oyuncuların oynadığı dakika sayısında önceki üç sezonun ortalamasına göre %50 artış 

**

-Futbol piramidine destek-  

Premier Lig desteği, EFL’nin tüm seviyeleri, Ulusal Lig Sistemi ve topluluk futbolu dahil olmak üzere İngiltere ve Galler’deki futbol piramidi boyunca yayılıyor. Bu destek, paraşüt ödemesi almayan tüm EFL kulüplerine ve 66 Ulusal Lig kulübünün tümüne dağıtılan dayanışma ödemelerini içeriyor. Ek olarak, Premier Lig’den yeni düşen EFL kulüplerine paraşüt ödemeleri yapılıyor.

Yaklaşık 1,5 milyar sterlinlik mevcut mali destek seviyelerini korumaya ek olarak, 2021/22 ve 2024/25 sezonları arasını kapsayacak 3 yıllık yayın döneminde 100 Milyon £’lık bir destek fonu verilecek. Bu fonla birlikte mevcut futbol piramidinin korunması ve genişletilmesi amaçlanıyor. Destek fonunun açıklanma bilgisi hükümetin Premier Lig’in yerel yayın hakları anlaşmalarının aynı şartlarda uzatılmasını onaylamasının ardından geldi. 

Bu destek EFL gibi profesyonel liglerin yanısıra kadın sporları ve oyunun genişletilmesine yardımcı projeler gibi geniş bir tabana yayılacak. 

** 

£455m: 2019/20 merkezi gelirinin %15’i futbol piramidini ve yerel toplulukları desteklemeye ayrıldı

** 

Dayanışma ve paraşüt ödemeleri yoluyla Premier Lig tarafından desteklenen EFL ve Ulusal Lig kulüp sayısı 138 

** 

 -Toplulukları ve daha geniş futbolu desteklemek-  

Premier Lig, okullarda ve topluluklarda programlar sunmak için Premier Lig, EFL ve Ulusal Lig genelinde 150 Kulüp Topluluğu Kuruluşuna fon sağlıyor. Programlar, daha güçlü topluluklar oluşturmayı ve çocuklar ve gençler için olumlu spor, sağlık ve eğitim sonuçlarını teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Buna, 2020’de 10. yıl dönümünü kutlayan Premier Lig Yardım Fonu (PLCF) aracılığıyla dağıtılan fonlar da dahildir. Dünyanın en büyük spor yardım kuruluşlarından biri olan PLCF, ülke genelinde futbol kulüplerinin bulunduğu bölgelere fayda sağlamak için yılda 33 milyon sterlinin üzerinde yatırım yapıyor. 

Premier Lig, futbol piramidi ve daha geniş oyun genelinde tesislere yapılan yatırımları desteklemeyi hedefliyor. The League, lig dışı ve kadın kulüplerine sahalarındaki iyileştirmelerin maliyeti konusunda yardımcı olan Futbol Stadyum Geliştirme Fonu’nun tek fon sağlayıcısıdır. Ekim 2021’e kadar Premier Lig, bugüne kadar yaklaşık 164 milyon £ tutarında toplam yatırımla 5.100’den fazla hibe sağladı. 

Premier Lig aynı zamanda, ülke çapında herhangi bir spor kulübünden bağımsız insanların kullandığı açık tesisleri iyileştirmek için 770 milyon sterlinin üzerinde 20.400’den fazla hibe veren Futbol Vakfı’nın da finansman ortağı. Yerel eşleştirme fonu, toplam yatırımı 2000’den bu yana 1,8 milyar sterlinin üzerine çıkardı. 

** 

Ülke çapında topluluk projeleri sunmak için Premier Lig finansmanı tarafından desteklenen kulüp sayısı 150 

**

Premier Lig tarafından Futbol Stadyum Geliştirme Fonu aracılığıyla sağlanan 5,100 den fazla hibe futbol piramindenki zeminlerin iyileştirilmesine katkıda bulunuyor 

**

2010’dan beri 1,5 milyondan fazla kişi kamusal alan ve okullarda Premier Lig finansmanı ve desteğinden yararlandı 

** 

-Covid 19’a adaptasyon ((YENİ NORMALE ADAPTASYON))-  

-Pandemi ile mücadele-  

2019/20 sezonunun son dönemecine girerken, dünyayı COVID-19 paniği sarıyordu. Pandemi tüm dünyada olduğu gibi Premier Lig ve tüm futbol dünyası için benzeri görülmemiş zorluklar yarattı. Sezon Mart 2020’de ertelendikten sonra “Lig”, ‘Project Restart’ yoluyla futbolun kapalı kapılar ardında güvenli bir şekilde devam etmesini sağlamak için Hükümet ve diğer futbol kuruluşlarıyla birlikte çalıştı. Fikstürlerin aksaması ve seyircisiz tribünler, Ligin sürdürülebilirliğini ve yarattığı etkileri tehdit etti.  

** 

2019/20 ve 2020/21’de tahmini yayın ve maç günü geliri kaybı 1,3 milyar £ oldu

**  

19/20 ve 20/21 sezonlarında oynanan maçlarda 18 milyon kişinin tribünlerden uzak kaldığı düşünülüyor

** 

-Pandemiye yanıt(PANDEMİ İLE MÜCADELE)- 

Salgına tepki olarak, Lig, futbol piramidi için 125 milyon sterlinlik ileri fon sağladı ve EFL’ye 2020/21 sezonunda pandemi nedeniyle hiçbir EFL kulübünün iflas etmeyeceği taahhüdü de dahil olmak üzere bir mali paket sağladı. Buna ek olarak, Birlik NHS’yi, toplulukları, aileleri ve savunmasız grupları desteklemek için, tesislerin ulusal aşı programı için kullanılabilir hale getirilmesi de dahil olmak üzere, yerinde teslimat için 35 milyon £ taahhüt etti. 

EFL ile Kasım 2020’de 250 milyon sterlinlik bir COVID yardım paketi üzerinde anlaşmaya varıldı. Bu anlaşmaya göre Lig 1 ve 2 kulüpleri için hibe olarak 50 milyon sterlin tahsis edildi. Ayrıca Championship kulüplerinin kullanabileceği 200 milyon sterline kadar faizsiz bir kredi imkanı sağladı. 

Salgının başlangıcından bir yıl sonra, Mart 2021’e kadar, Lig 5.000’den fazla aktiviteyi finanse ederken, kulüpler 100 binden fazla ihtiyaç sahibi taraftar için 1,5 milyondan fazla öğün yemek teslim etti. 

** 

Premier Lig finansmanıyla desteklenen kulüpler tarafından verilen 1,5 milyon öğün yemek 

** 

2019/20’de futbol piramidi için 125 milyon sterlinlik fon sağlandı 

** 

 2- EKONOMİK ETKİ  

Premier Lig ve kulüpleri, ticari ilişkileri ve tedarik zincirleri aracılığıyla ulusal ve bölgesel olarak önemli ekonomik faaliyetler yürütür, vergi geliri sağlar, turizmi destekler ve istihdam fırsatları yaratır.

-Premier Lig ekonomisi-  

Premier Lig futbolu, Birleşik Krallık genelinde ekonomik aktiviteyi yönlendiriyor. Üretilen gelir, tedarik zincirleri arasında yapılan harcamalara olanak tanır, binlerce işi destekler ve büyük vergi gelirleri yaratır. Premier Lig futbolunun popülaritesi  büyüyen bir ziyaretçi ekonomisini de geliştirdi.  

Premier Lig’in ve kulüplerinin 2019/20’deki etkisinin ana faktörleri aşağıda özetlenmiştir.  

** 

Premier League ve kulüplerinin gelirleri 

1.5 milyar £  yayın ve reklam
1.4 milyar £ merkezi yayın ihracatı
0.6 milyar £ maç günü geliri
1.6 milyar £ kulübün diğer gelirleri 

** 

Premier League & kulüplerinin giderleri 

1,8 milyar £ tedarik zinciri harcaması

2.9 milyar £ maaş ve maaş

455 milyon £ futbol piramidi ve topluluk yatırımı 

** 

Ziyaretçi giderleri

Toplam 16 milyon sterlin harcama ile 651.000 ülke içi deplasman  (deplasman taraftarı)  

Toplam 442 milyon £ harcama ile 528.000 uluslararası deplasman

** 

Ekonomik Etkileri 

Doğrudan  

Premier Lig ve kulüpleri içinde oluşturulan etkileri içerir, istihdam, çalışan maaşları, vergiler.  

Dolaylı  

Kulüp ve Premier Lig tedarik zincirleri aracılığıyla ve daha geniş ziyaretçi ekonomisinde oluşturulan ekonomik aktivite. 

Tetiklenenler  

Artan harcamalarla desteklenen, doğrudan ve dolaylı istihdam etkileriyle gelişen ekonomik aktivite.   

** 

2019/20’de 7,6 milyar £ GVA katkısı 

** 

2019/20’de 3,6 milyar £ Vergi katkısı 

** 

2019/20’de 94.000 İş desteği  

** 

Kayda Değer ekonomik katkı 

 ** 

İngiltere GSYİH katkısında 7,6 milyar £ 

Ligin Birleşik Krallık Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYİH) katkısı, ürettiği Gayri Safi Katma Değer (GVA) ile tahmin edilmektedir. 2019/20’de Lig, GVA’da 7,6 milyar £ kazandı: 

• Ligin 3,9 milyar sterlinlik doğrudan etkisi 

• 1,5 milyar sterlin dolaylı etki 

• 2,1 milyar sterlin kaynaklı etki 

• COVID-19 pandemisinin etkisine rağmen, toplam katkısı 2016/17’dekine eşittir 

** 

3,6 milyar sterlin vergi katkısı 

Lig tarafından teşvik edilen ekonomik faaliyet, 2019/20’de hazineye tahmini 3,6 milyar £ toplam katkı sağladı (2016/17’de %8 artış): 

• Lig’in 2.2 milyar sterlin doğrudan etkisi, bunun 1.4 milyar sterlin’i oyuncular tarafından muhasebeleştirilir (öncelikle gelir vergisi ve ulusal sigorta primleri yoluyla) 

• 1.4 milyar £ dolaylı ve teşvik edilen etki: 

• Ligin tedarik zinciri 

• Birlik tarafından desteklenen istihdam gelirlerinin vergilendirilmesi ve tedarik zinciri 

**  

94.000 kişi istihdam edildi

Birliğin faaliyetleri, 2019/20’de Birleşik Krallık genelinde yaklaşık 94.000 kişi tam zamanlı istihdam edildi: 

• Doğrudan Lig operasyonları tarafından istihdam edilen 12.000 kişi 

• Dolaylı etkilerle istihdam 47.000 kişi 

• Tetiklenen etkiler yoluyla 35.000 

** 

-Kulüplerin ekonomik katkısı 1998/99’dan bu yana %800’den fazla arttı- 

Premier Lig kulüplerinin gelirleri 1998/99’dan bu yana önemli ölçüde arttı. Bu artış ülke ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağladı. Kulüplerin brüt katma değer (GVA) katkısı (Premier Lig’in kendisi hariç) 1998/99’da 0,7 milyar sterlinden 2019/20’de 7,2 milyar sterline yükseldi – nakit olarak %840’lık bir artış söz konusu (reel olarak %440) ). 

Doğrudan kulüpler tarafından desteklenen önemli bir istihdam artışı olmuştur (Premier Lig’in kendisi hariç); tam zamanlı işler 1998/99’da 11.000’den 2019/20’de %650’lik bir artışla 87.000’in üzerine çıkmıştır. 

Kulüplerin desteklediği toplam vergi katkısı bu dönemde 3,1 milyar £ veya nakit olarak %750 (reel olarak %390) arttı. 

-Premier Lig futbolunun ekonomik etkisi ülke çapında hissediliyor- 

Lig’in sağladığı ekonomik faaliyet, Premier Lig kulüplerinin coğrafi dağılımı nedeniyle İngiltere ve Galler’in çoğuna dağılmıştır. Premier Lig’in ekonomik ayak izinin coğrafyası her sezon değişirken, 2019/20, İngiltere’nin tüm büyük bölgelerinin en az bir kulüp tarafından temsil edildiği özel bir sezon oldu. Genel olarak, Ligin ekonomik ayak izinin %72’si Londra dışında bulunuyordu.  

-Önemli yerel ekonomik katkılar- 

2019/20 sezonundaki en büyük ekonomik etki Londra ve Kuzey Batı’da (Manchester ve Liverpool) oldu. Bu bölgelerdeki kulüpler 2,1 milyar £’lık ekonomi üretirken, 21 bin kişinin tam zamanlı istihdam edilmesine yardımcı oldular. 

-2019/20 ‘tipik’ bir sezon olsaydı,ekonomik etki %15 daha yüksek olabilirdi- 

2019/20 sezonunda Premier Lig kulüplerinin hem gelirleri hem de maliyetleri COVID-19 salgını nedeniyle önemli ölçüde kesintiye uğradı. 

Bu aksama olmasaydı, Birliğin ekonomik etkisi çok daha yüksek olurdu. 2019/20 sezonu klasik bir Premier Lig sezonu olarak devam etseydi, etkilerin şöyle olacağı tahmin ediliyor: 

• 3,9 milyar sterlin vergi geliri (0,3 milyar sterlin daha yüksek) 

• GVA(brüt katma değer)’da 8,7 milyar sterlin (1,1 milyar sterlin daha yüksek) 

• 99.000 tam zamanlı istihdam işi (5.000 daha yüksek) 

• 6,1 milyar sterlin gelir (1,0 milyar sterlin daha yüksek) 

-West Ham United: Yerel ekonominin direği-  

2019’da yayınlanan EY raporu, West Ham United’ın Londra ve Essex yerel ekonomisine önemli bir katkı sağladığını ortaya koydu. Tedarik zincirindeki yerel işletmelerle yaptığı harcamalarla ve sezon boyunca çektiği binlerce ziyaretçiyle kulüp büyük bir işveren olduğunu göstermiştir.  

2018/19’da: 

• Kulüp iş olanakları ve ziyaretçi ekonomisi aracılığıyla bölge ekonomisine hem doğrudan hem de dolaylı olarak toplam 300 milyon £ Brüt Katma Değer (GVA) sağladı. Bu, 3.300 kişinin yerel ve bölgede istihdam edilmesi anlamına geliyor  

• Tüm personelin neredeyse yarısı (%45) kulübe yakın ilçelerde ikamet etmektedir. 

• Toplam tedarik zinciri harcamalarının neredeyse yarısı yerel tedarikçilerden sağlanıyor ve bu da 15 milyon sterline denk geliyor. 

• Tüm kulüp ve stadyum personeline ile tedarikçi çalışanlarına en az Londra Yaşam Ücreti ödenir.

• 50.000’den fazla Premier Lig taraftarı Londra Stadyumunu ziyaret ederek yerel ekonomiye ek harcamalar getiriyor. 

• Kulüp, 2018/19’da Chadwell Heath ve Rush Green eğitim tesislerine ve Londra Stadyumu’na 5 milyon £ yatırım yaptı. 

Kulüp, 2018 yılında başlattığı Player’s Project kapsamında erkek, kadın ve akademi takımı oyuncularıyla daha ilk yıldan 300 saatten daha fazla süren topluluk zamanı yarattı . 

** 

300 milyon sterlinlik Bölgesel GVA katkısı 

** 

Bölgede 3300 kişi istihdam edildi

** 

3- BÜYÜME DÖNGÜSÜ- 

Premier Lig, elit rekabetin kalitesinden, taban katılımına ve topluluklara yatırıma kadar İngiliz oyununun tüm yönleri üzerinde derin bir etkiye sahiptir.  

Büyüme Döngüsü  

Futbol dünyada yayılmadan önce köklerini saldığı  Birleşik Krallık’ta yaşayan herkes için heyecan verici bir spor dalı. Medya sporun kültürel öneminin değerli bir pekiştiricisidir ve futbolun toplumdaki bireylerin etkileşim kurmasına yardımcı olur. 

Yüksek kaliteli futbola yatırım yapmak, Premier Lig’in başarısının merkezinde yer alıyor. Yüksek kalite, oyunun seyirciler üzerindeki cazibesini artırarak onların ekonomik süreçlere katkı vermesine yardımcı olur. EPL ve kulüplerinin yaratılan ekonomiden adil bir şekilde faydalanmaları, oyunun geleceğine yatırım yapmalarına, rekabetçi ve eğlenceli bir futbol sunmalarını sağlar. 

** 

Premier Lig ve EFL’deki 92 futbol kulübünün tümü, Topluluk Projelerini gerçekleştirmek için Akademi finansmanı ile desteklendi.  

2000 yılından bu yana Futbol Vakfı aracılığıyla 9.000’den fazla çim saha iyileştirildi. Premier Lig, 20.400’den fazla tesis hibesi sağlayan hayır kurumuna 384 milyon sterlin katkıda bulundu.  

** 

1,6:1 en yüksekten en düşüğe merkezi gelir dağılımı oranı, ilk beş Avrupa liginin en düşüğü  

455 milyon £: Merkezi gelirlerin %15’i, futbol piramidi ve yerel topluluklardaki kulüpleri desteklemeye ayrıldı.   

** 

EURO 2020’de 2021/22 Premier Lig’den 117 oyuncu yer aldı

2018/19 ile 2021/22 arasındaki 12 UCL/UEL 13 finalistinden 7’si Premier Lig kulübüydü  

** 

1,6 milyar £ toplam kulüp ticari geliri  

3,2 milyar küresel izlenme sayısı

** 

COVID-19 kayıpları  

Pandemi, Premier Lig’de ve ligin büyüme döngüsünde önemli aksamalara neden oldu:

• 2019/20 ve 2020/21’de sınırlı sayıda seyirci önünde 472 maç oynandı. Bu, stadyumda maç izleyen seyirci sayısında tahmini 18 milyon azalmaya neden oldu.

• Fikstür ve yayın kesintisi: 2019/20 sezonunda ertelenen ve 2020/21 sezonu başında maç günü ve yayın gelirlerinde 1.3 milyar sterlin kayıp.

• Topluluktaki zorluklar: Kulüpler pandeminin getirdiği yeni ihtiyaçlara adapte olmak zorunda kaldılar. 

-Futbolun güvenli bir şekilde yeniden başlatılması — Project Restart’ın başarısı- 

Futbol paydaşları ve Hükümet ile birlikte Premier Lig, Mart ayında askıya alınmasının ardından Haziran 2020’de futbolun güvenli geri dönüşünü sağlamak için Yeniden Başlatma Projesini başarıyla üstlendi. Bu, 2019/20 sezonunun tamamlanmasına ve 2020/21 sezonunun tam olarak oynanmasına izin verdi. 

Taraftar ilişkilerini sürdürmek 

Kulüpler, futbolun geçici olarak durdurulduğu ve maçların kapalı kapılar ardında oynandığı dönemlerde taraftarlarla düzenli diyaloglar sürdürerek önemli destek sağladı. 

Örneğin:  

•  Brighton, kıdemli personelleri aracılığıyla taraftarların dönüşü ve sezonluk bilet yenileme planları konuları hakkında online soru-cevap etkinliği düzenledi. 

• Liverpool Engelli Taraftarlar Derneği, kulübe karantina dönemlerinde taraftarlarla teması sürdürdüğü ve taraftarların zihinsel sağlığını desteklemek için katılımı sürdürdüğü için övgüde bulundu. 

• Southampton: Saints Foundation, pandemi boyunca evlere reçeteler gönderdi ve ihtiyaç sahibi için bir yardım hattı başlattı.

Geri dönen taraftarların etkisi

2019/20 sezonunun sonunda ve 2020/21 sezonunun büyük bölümünde kapalı kapılar ardında oynanan maçların ardından 2021/22 sezonuyla birlikte tam kapasiteye dönüş gerçekleşti. 

Taraftarların refahı: Maç günleri, refahı artırabilecek sosyalleşme ve düzenli eğlence için bir odak noktası sağlar.  

Maç atmosferi: Stadyuma gelen taraftarlar için oluşturulan atmosfer, izleyici deneyimini de artırarak yayıncılar için cazibe oluşturuyor. 

Ticari etkiler: Maç günü gelirleri, Premier Lig’de ve futbol piramidi genelinde kulüplerin finansmanına önemli bir katkı sağlıyor. Pandemi öncesi sayılara dönüş, maç günü gelirlerini maç başı ortalama yaklaşık 1,8 milyon £ veya 2021/22 sezonu boyunca 675 milyon £ artıracaktır.  

Ekonomik faydalar: tribünlere dönen seyirci sayısının pandemi öncesine geri dönmesiyle pandemi öncesi katılımlara geri dönüşle bağlantılı maç günüyle ilgili artan etkinlik seviyelerinin, maç başına GVA etkilerinde 4,1 milyon sterlinlik bir artışa yol açması bekleniyor; 2021/22 sezonu boyunca GVA’da yaklaşık 1,6 milyar sterline eşdeğer. 

-Yüksek kaliteli futbol-  

Premier Lig’in rekabetçiliği, futbolun kalitesini artırıyor. 

Premier Lig oyuncuları uluslararası yıldızların ve seçkin yerli yeteneklerin oluşturduğu bir topluluktur. Bu kalite, Lig’in rekabet gücünü ve eğlencesini yönlendirir. 2019/20’de toplam Premier Lig dakikalarının %48’i yerli oyuncular tarafından kaydedildi. 2019/20, Premier Lig’de ilk kez forma giyen 62 yerli oyuncu ve tüm dakikaların %16’sının U23 yerli oyunculardan geldiği, özellikle kendi sahasında yetişen genç oyuncular için bir atılım sezonuydu. Bu, önceki üç sezona göre  %50’den fazla artış anlamına geliyor. 

Premier Lig’in hem katılımcılarında hem de kazananlarında çeşitlilik var, Brentford’un, 2021/22 sezonunda ligde yarışan 50. kulüp olmasından önce Liverpool, 2019/20 sezonunda Premier Lig şampiyonu yedinci şampiyonu oldu.   

** 

Premier Lig kurulduğundan bugüne ligde 50 takım mücadele etti

** 

2019/20 sezonunun şampiyonu Liverpool’la birlikte Premier Ligi toplam 7 farklı takım zirvede bitirdi.

** 

 -Premier Lig kulüpleri Avrupa başarısının tadını çıkarıyor- 

Premier Lig futbolunun kalitesi, kulüplerinin UEFA’nın iki Avrupa uluslararası kulüp müsabakasında son zamanlardaki hakimiyeti ile açıklanabilir. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde 2018/19 ve 2020/21 arasında oynanan finallerin 12 finalistten yedisini Premier Lig kulüpleri oluşturuyor. 

-Premier Lig oyuncuları uluslararası sahnede güçlü bir şekilde temsil edildi-  

Premier Lig’in oyuncu kalitesi diğer elit lig ve yarışmalara göre farklılaşmasını sağlayan unsurlardandır.   

-Taraftar etkileşimi-  

Premier Lig futbolunun kalitesi, yurtiçinde ve dünyada Lig’e olan yaygın ilginin temel itici gücüdür.  

-Stadyum kullanımı 2019/20’de rekor düzeydeydi-  

2019/20’de Premier Lig tribünleri, sezonun geçici olarak askıya alınmasından önce tam kapasiteye yakın doldu. 2019/20 döneminde bir Premier Lig bileti için ödenen ortalama fiyat 32 £ idi ve çoğu taraftar maç başına 30 £ veya daha az ödüyordu. Premier Lig’deki 500.000’den fazla kombine bilet sahibi arasında, maç başına ortalama 7 £ ödeyen yaklaşık 65.000 genç vardı. 

** 

COVİD-19 kesintisinden önce %97,8’lik tribün doluluğu yeni bir lig rekoru.

** 

COVİD 19 kapanmalarından önce maç başına ortalama 39,537 seyirci yeni bir lig rekoru

** 

 -Premier Lig, küresel yayın izleyiciliğinde dünyaya liderlik ediyor- 

Premier Lig, dünyanın en çok izlenen futbol ligi olmaya devam ediyor. 2019/20’deki küresel izleyici sayısı, Avrupa’da bir sonraki en çok izlenen ligin (Alman Bundesliga) ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nin neredeyse iki katı olan 3,2 milyar oldu.  

-Gelir kanallarında pandemi öncesi güçlü büyüme-  

Premier Lig’in global cazibesi, ligin finansal büyümesini de hızlandırdı. Ligin yayın, maç günü ve ticari gelirlerinin tümü, 2018/19 sezonuna kadar beş yılda arttı. COVID-19 bunu önemli ölçüde etkilemesine rağmen genel gelirler hala 2016/17 sezonu seviyelerinin hemen altındaydı. 

-Adil paylaşım-  

Diğer ilk beş Avrupa ligine kıyasla Premier Lig kulüpleri arasında daha adil bir şekilde gelir dağılımı gözleniyor. 2018/19 sezonundaki dağılım bu konuda örnek olarak gösterilebilir. Adil paylaşım ligin rekabetçi yapısını korumaya yardımcı oluyor. Belirtilen sezonda en yüksek alan kulüp, en düşüğe göre yalnızca 1.6 kat fazla gelir elde etti. Bu da paylaşım makasının La Liga’nın neredeyse yarısı kadar düşük olması anlamına geliyor. 

-İyileştirme ve yatırım-  

Futbol piramidini ve yerel toplulukları desteklemeye yönelik taahhüdü olan Premier Lig, elde edilen başarıyı EFL, lig dışı, kadın ve taban kulüpleri ve yerel topluluklarla paylaşıyor. 2019/20’de merkezi Lig gelirlerinin %15’i futbol piramidi ve topluluklara dağıtıldı ve bu da 455 milyon £’a eşitti. 

Bu raporun 5. ve 6. bölümleri, Premier Lig tarafından futbol piramidine ve yerel topluluklara sağlanan desteğin daha ayrıntılı ayrıntılarını sunmaktadır.  

** 

109 ligde oynayan kulüpler, 2000 yılından bu yana Futbol Stadyum Geliştirme Fonu aracılığıyla Premier Lig’den futbol zemin iyileştirme hibeleri aldı 

** 

1.5m 2020/21’deki 10. yıl dönümünde Premier Lig Yardım Fonu programlarına katılan katılımcılar  

** 

4- Global Lig 

Premier Lig’in küresel popülaritesinin kaynağı olan kaliteli futbol ve uluslararası yıldızlar sayesinde  Ligin uluslararası yayın cazibesini artıyor ve Premier Lig’i Birleşik Krallık markası için değerli bir varlık haline getiriyor.   

-Dünyanın dört bir yanından Premier Lig yıldızları-  

Dünyanın her yerinden uluslararası oyuncuların temsil edilmesi, Premier Lig’in uluslararası çekiciliğine önemli bir katkısı var. 2021/22 sezonunun başlangıcı itibariyle, Premier Lig’de diğer tüm büyük Avrupa Ligi’nden daha fazla 119 farklı milletten oyuncu oynadı.  

Uluslararası oyuncular, kendi ülkelerinde Lig’e olan ilgiyi artırarak Premier Lig ve uluslararası toplum arasındaki etkileşimi destekleyen kalıcı bağlantılar kurmaya yardımcı olur. 

Bir bütün olarak ele alındığında, bu bağlantılar Premier Lig’in küresel cazibesini desteklemekte ve Birleşik Krallık hakkında olumlu bir algıyı teşvik etmektedir. 

-Küresel hayran kitlesi ile etkileşim kurmak-  

2019/20’de Premier Lig, Avrupa yerel kupalarını en çok takip eden Çin, Hindistan ve ABD’deki en  izleyicileri de kapsayan toplam 3,2 milyar seyirci ile dünya çapında en çok izlenen futbol ligi olmaya devam ediyor. 

Sosyal medya platformları, kulüplerin ve oyuncuların paylaşımları sayesinde Premier Lig ve dünya arasında bir bağ kurulmasına yardımcı oluyor. 2019/20 sezonunun başlangıcında kurulan EPL Youtube kanalı, ilk iki sezonda 1,8 milyondan fazla aboneye ve 268 milyondan fazla görüntülemeye ulaştı. 

-Premier Lig Sabahları Canlı hayran festivalleri – 

Austin, Texas ve Miami, Florida, Premier League Mornings Live hayran festivalleri için 2019/20 sezonu merkezleri oldu. Premier Lig sevenler NBC Sports ile ortaklaşa yürütülen canlı yayın etkinliklerinde Premier Lig futbol maçlarını izleme ve başta Amerikalı milli kaleci Tim Howard olmak üzere Premier Lig efsanelerinden Alan Shearer gibi eski oyuncularla tanışma şansı buldular. Premier League Mornings Live şimdiye dek katılan 30.000’den fazla kişiyle, Ligin hayranlara benzersiz deneyimler getirme konusundaki süregelen taahhüdünün bir parçası haline gelmiştir.  

** 

Premier Lig’in yıllık sosyal medya etkileşim sayısı 2.1 milyar. 

 ** 

878m Homes broadcast into in 2019/2017 

**  

Dünya futbol taraftarlarının %69’u Premier Lig’i takip ediyor.

** 

2019/20 Premier Lig sezonu 190 ülkede yayınlandı 

** 

-Yurtdışındaki etkinlikler, uluslararası hayranlarla etkileşim kurma fırsatları sağlar-  

Sezon öncesi dönemi, kulüplerin diğer ülkeleri ziyaret etmesine ve denizaşırı taraftarlarla iletişim kurmasına olanak tanır. 2019/20 sezonu öncesi Premier Lig kulüpleri 16 denizaşırı bölgeyi ziyaret ederek bu bölgelerle ilişkilerini güçlendirmeyi amaçladılar. Premier Lig ayrıca sezon öncesi turnuvalar, kupa turları ve taraftar parkları dahil olmak üzere bir dizi taraftar etkinliğine ev sahipliği yaparak Premier Lig deneyimini dünyanın dört bir yanındaki taraftarlara ulaştırdı.  

-Premier Lig Asya Kupası-  

2003 ve 2019 yılları arasında, takımlar iki yılda bir düzenlenen sezon öncesi turnuvası Premier Lig Asya Kupası’na katılmak için seyahat ederek Asya’daki taraftarlara Premier Lig futbolunu canlı izleme olanağı sağladı. 2019 yılında Çin’de düzenlenen dokuzuncu turnuvada ilk kez iki şehir ev sahibi oldu. Wolverhampton Wanderers, kupayı kaldırmak için Şanghay’da Manchester City’yi penaltılarla yenmeden önce, ilk maçlar Nanjing’de gerçekleşti. 

Premier Lig’e yurtdışı ilgisi: Mısır  

Mısır’da, Premier Lig artık diğer tüm büyük spor liglerinden daha popüler. Mısır, Premier Lig’in  resmi Facebook sayfasında temsil edilen en büyük ikinci ülke. Ülke aynı zamanda Birleşik Krallık dışında en çok Fantasy Premier League menajerine ev sahipliği yapıyor. Premier Lig ve Mısır arasındaki büyüyen bağın kilit unsuru, Liverpool’un rekor kıran ve şampiyonluk kazanan forveti ve Mısır milli takımının kaptanı Mohamed Salah’ın başarısı oldu.  

Bu popülerlik toplumda olumlu değişimlere dönüştü ve Premier Skills programı sayesinde kadınlar Mısır futboluna daha fazla dahil oldu. Program Birleşik Krallık Hükümeti ile ortaklaşa düzenleniyor ve dünya çapında 32.000’den fazla koç ve hakemin programla birlikte 1.7 milyon gence fayda sağladığı görülüyor.  

**  

Premier Lig resmi Facebook hesabını 2 milyon Mısırlı takip ediyor

** 

Mısır’daki futbol taraftarlarının %88’i bir Premier Lig kulübünü favori takımları olarak görüyor

** 

-Premier Lig yayın ihracatı, önemli uluslararası çekiciliğini yansıtıyor- 

Premier Lig’in yayın ihracatı, İngiltere’nin toplam TV ihracatının neredeyse yarısını oluşturuyor. 2019/20’de Lig’in yayın ihracatı 1,4 milyar sterlin olarak gerçekleşti ve bu rakam, İngiltere’deki diğer televizyon yapımlarının (BBC, ITV, Channel 4, Channel 5, Sky ve bağımsız sektör dahil) ihracatında elde edilen 1,5 milyar sterlin ile neredeyse aynı seviyedeydi. 2019/20.21 Premier Lig’in denizaşırı yayın hakları, diğer dört büyük Avrupa liginin toplamının üstünde oldu. 

-Premier Lig futbolu turizmi teşvik ediyor-  

Premier Lig futbolu, her yıl İngiltere’ye yarım milyondan fazla uluslararası ziyaretçi çekiyor. 651.000’den fazla iç turizm gezisi ile birleştiğinde, bu, ülke genelindeki bölgelerde 442 milyon sterlinin üzerinde ekonomik hacim yaratıyor. 

Premier Lig kulüplerinin konumları geniş bir turizm ayak izine neden oluyor. Futbol sezonunun büyük bir kısmı yaz aylarında turizmin en yoğun olduğu ayların dışında geçtiği için, turizmin endüstrisine katkıda buluyor.

Fikri mülkiyet koruması 

Premier Lig’in Uluslararası ihracatının büyümesinin arka planında gelişmiş güvenlik prosedürleri de yer alıyor. Premier Lig, 2006’dan beri korsanlıkla mücadele programını yürütüyor ve onu dünyanın en kapsamlı ve çeşitli programlarından biri haline getiriyor. 

Program, ihlalleri gerçek zamanlı tespit edebilen ve bozabilen çözümlere yatırım yapmayı da kapsıyor. 

-Son örnekler, Singapur’daki yasadışı akış cihazı satıcılarının ilk mahkumiyetlerini ve dünyanın en büyük hak ihlalinde bulunan akış uygulaması Mobdro’nun kaldırılmasını içeriyor. 

-Premier Lig, Birleşik Krallık’ın yumuşak gücüdür-  

Küresel bir marka olan Premier Lig, Birleşik Krallık için önemli bir yumuşak güç varlığıdır. British Icon Index’ten yapılan araştırma, Premier Lig ile ilgilenenlerin %87’sinin İngiltere algısının daha olumlu olduğu görülüyor. Premier Lig, futbol paydaşları ve denizaşırı devlet kurumlarıyla ortaklıklar geliştirmek için çalışıyor. Bu, hem futbolu küresel olarak geliştirmeye yardımcı olur hem de Premier Lig’in bir yumuşak güç varlığı ve bir güç olarak uluslararası farkındalığı ve olumlu algısını güçlendiriyor.  

-Uluslararası toplumla ilişki kurmak-  

Premier Lig uluslararası iş ilişkilerinin geliştirilmesine yardımcı olan çok sayıda programa katılıyor, Bu programlarda deneyimini dünyayla paylaşıyor, spor bireylerinin eğitimi ve gelişmesine yardımcı oluyor. 

İş ilişkileri ve diplomatik ilişkiler: Premier Lig, Birleşik Krallık Hükümeti’nin GREAT iş geliştirme programı ile Hindistan – Birleşik Krallık Spor İttifakı ve 2019 Premier Lig Asya Kupası dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla ortaklık kurmuştur. 

Futbol ittifakları aracılığıyla deneyim ihracatı: Genç oyuncuları ve yerel oyunu geliştirmek için Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere uluslararası liglerle ilişkiler kuruldu. Örneğin, Premier League 14 Yaş Altı oyuncuları, Şubat 2020’de yerel gençlik taraflarını alarak Yeni Nesil Mumbai Kupası’nda yer aldı. 

Koçluk ve eğitim: Premier League ve British Council arasında 2007’de başlayan Premier Skills hareketi, dünya çapında 29 ülkede 1,7 milyon gencin özgüvenini ve becerilerini geliştirmeye devam ederken, 32.000’den fazla taban antrenörü ve hakemi eğitti.  

** 

Dünya çapında 1,7 milyon Genç, Premier Beceri programından yararlanıyor 

** 

5- Piramit ve oyunun gelişimine destek-  

Premier Lig’in başarısını futbol piramidine yaymak, İngiliz futbolunun gelişimini desteklemek için oyunculara, koçluğa ve altyapıya yapılan yatırımları teşvik ediyor.   

Premier Lig’in oyunu genişletme faaliyetleri İngiltere ve Galler’deki tavandan tabana futbol piramitlerini kapsıyor. Lig, başarısını tüm bu iki ülkenin tüm lig ve lig dışı etkinlikleriyle karşılıklı yarar çerçevesinde  paylaşarak futbolun gelişimini, kulüp ve bireysel başarıları teşvik etmeye çalışıyor. 

Premier Lig’in oyuna sağladığı finansman desteği, diğer ligler ve sporlarla karşılaştırıldığında dünya lideri olduğunu gösteriyor. 2019/20’deki yıllık gelirinin %15’ini Lig dışındaki paydaşlara dayanışma ve paraşüt ödemeleri, gençlik geliştirme yatırımı (akademi), topluluk hibeleri ve taraftar girişimleri kapmasında yeniden dağıtıldı. Ağustos 2021’de Birleşik Krallık hükümeti yayın anlaşmasının önceki üç yıllık dönemle aynı oranda olması yönünde yeni bir üç yıllık anlaşma duyurdu. Sözleşmenin aynı meblada devam ettirilerek profesyonel futbol kulüplerine 1.5 milyar sterlinlik desteğin sürdürülmesi anlamına geliyor. Ek olarak 2025 yılına dek 5 alana ek 100 milyon sterlin desteği de içeriyor. Bu beş alan Ulusal Lig sistemi; kadınların ve kız çocuklarının oyununu geliştirmek; topluluk futbol tesislerinin geliştirilmesi; EFL kulüplerini desteklemek; ve daha geniş oyuna yardımcı olan projeleri kapsıyor. 

-Pandemi döneminde futbol piramidine mali destek-  

Premier Lig, COVID-19 pandemisinin etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için futbol piramidine aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok önemli finansal yardım sağladı: 

Nisan 2020’de EFL ve Ulusal Lig kulüplerine 125 milyon sterlinlik  dayanışma fonu duyuruldu. Ayrıca tüm fonların EFL ve Ulusal Lig kulüplerine önceden ödenmesini sağlanarak Ulusal Lig’in 2019/20 play-off’larını tamamlaması desteklendi.    

EFL ile Kasım 2020’de 250 milyon sterlinlik bir COVID yardım paketi üzerinde anlaşmaya varıldı, Lig Bir ve İki kulüpleri için hibe olarak 50 milyon sterlin tahsis edildi ve hibe ödemelerini izledi ve ayrıca Şampiyona kulüplerinin faizsiz olarak kullanabileceği 200 milyon sterline kadar bir kredi imkanı sağladı. Bunun bir parçası olarak Premier Lig, 2020/21 Sezonunda pandemi nedeniyle hiçbir EFL kulübünün iflas etmeyeceğine dair bir taahhütte bulundu. 

Premier Lig, Kadınlar Süper Ligi ve Ulusal Lig’e fon için toplam 1,4 milyon £ sağladı. 

65 ligdeki 1.000’den fazla lig dışı, kadın ve Galler kulübüne stadyumlarını ve tesislerini COVID’e karşı güvenli hale getirmeye yardımcı olmak için 5,5 milyon £ hibe sağlandı.

Premier Lig taraftar katılımı projeleri için EFL, Ulusal Lig ve WSL kulüplerine hibe sağlayan Taraftarların Dönüşü Fonu dahil diğer COVID yardım fonlarını da finanse etti.   

Lig ayrıca, daha geniş futbola verdiği desteğin bir parçası olarak 2021/22 sezonunda WSL kulüpleri tarafından kullanılan saha ve stadyumların yeniden geliştirilmesini finanse etti.  

Premier Lig, futbolun dönüşüne hazırlanmalarına yardımcı olmak için amatör, lig dışı ve kadın maçlarında yaklaşık 3.000 kulübe 8,7 milyon sterlin hibe sağlayan Futbol Vakfı’nın Saha ve Kulüp Hazırlık Fonlarına üçte birinden fazla katkıda bulundu.  

-Futbol piramidini desteklemek-  

Premier Lig’in futbol piramidine desteği dayanışma ve gençlik gelişimi (Akademi) ödemelerinden topluluk bağışlarına ve tesisler ve taraftar girişimleri için finansmana kadar uzanır. 

-Piramit boyunca stadyum iyileştirmelerine destek olunuyor-  

Premier Lig, kadın kulüplerinden EFL’den FA Ulusal Lig Sisteminin alt seviyelerine kadar stadyum iyileştirme projelerine destek sağlayan Futbol Stadyum Geliştirme Fonu’nun (FSIF) tek fon sağlayıcısıdır. Örnekler arasında yeni stantların, projektörlerin, turnikelerin kurulması, engelli destekçilerin sağlanması ve güvenlik iyileştirmeleri sayılabilir. 2000 yılından bu yana, FSIF 109 ligdeki kulüplere 5.100’ün üzerinde hibe sağlamıştır.

** 

Futbol Stadyum Geliştirme Fonu aracılığıyla 109 ligde 3.000’den fazla kulübe 5.100’den fazla zemin için verilen iyileştirme hibesi

** 

Bolton Wanderers FC  

EFL Birinci Lig  

2019/20 – 2021/22 arasında Bolton Wanderers, aşağıdakileri içeren Premier Lig finansmanı alacak: 

• 1.86 milyon sterlinlik dayanışma ödemeleri  

• EPPP Akademi finansmanında 1,72 milyon £  

• Topluluk programı finansman hibelerinde 970.000 Sterlin

Kasım 2021’de Premier Lig, 2021 2025 yılları arasında Birinci ve İkinci Liglerdeki 48 kulüp için 20 milyon £ ve Ulusal Lig ve Ulusal Lig Kuzey ve Güney’deki 66 kulübe 5 milyon £ daha taahhüt ettiğini duyurdu.  

Gloucester City AFC  

Ulusal Lig Kuzey  

2007’de yaşanan benzeri görülmemiş sel felaketi Gloucester City AFC üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Stadını boşaltmak zorunda kalan kulüp, daha sonra 13 yılını diğer kulüplerle paylaşarak geçirdi. 2021’de eve dönüşünü desteklemek için Premier Lig, FSIF aracılığıyla 500.000 £ finansman sağladı.  

Middlesbrough FC  

Championship  

Middlesbrough, 2019/20 – 2021/22 arasında Premier Lig’de 19 milyon sterlinlik fon alacak.  

• Dayanışma ödemelerinde 14 milyon sterlin.  

• EPPP Akademi finansmanında 3,5 milyon £.  

• Topluluk programı finansman hibelerinde 1,5 milyon sterlin.  

• 70.000 £ tesis yatırımı.  

Scarborough Athletic FC  

Kuzey Premier Lig Premier  

Bridlington Town’da 10 sezonluk zemin paylaşımının ardından Scarborough Athletic, 2017’de kendi evinde  yeni bir stadyuma taşınabildi.  

FSIF aracılığıyla 150.000 £’lik Premier Lig finansmanı, artan 1.138 kapasiteli yeni bir kapalı standın geliştirilmesini destekledi. Stadın kapasitesi 2.833’e yükseldi ve taraftarlarına iyileştirimiş tesisler sağlandı.  

Proje ayrıca, tekerlekli sandalyeler için ilave kapalı alan, yeme-içme, tuvalet ve erişilebilir park tesisleri gibi önemli ihtiyaçları karşıladı.  

Dagenham & Redbridge FC  

Ulusal Lig  

2019/20-2021/22 tarihleri arasında, Dagenham & Redbridge, aşağıdakileri içeren Premier Lig finansmanı alacak:  

• Dayanışma ödemelerinde 174,000 £.  

• West Ham United kadınlarına da fayda sağlayan Victoria Road’da son teknoloji ürünü yeni bir oyun yüzeyinin geliştirilmesi için Futbol Stadı İyileştirme Fonu (FSIF) aracılığıyla 600.000 £. 

-Tüm kulüplerin taraftarlarını desteklemek-  

Premier Lig Taraftar Fonu, Futbol Vakfı tarafından Futbol Stadyum Geliştirme Fonu aracılığıyla yönetilir ve tamamı Premier Lig tarafından finanse edilir. Fon, Premier Lig’in aşağıdakileri geliştiren proje ve organizasyonları destekleme taahhüdüdür:  

• Taraftarlar ve kulüpleri arasındaki ilişki  

• Futbol taraftarlarının birbirleriyle etkileşim kurma şekli  

•Taraftar Fonu’nun 2017’de oluşturulmasından bu yana hem büyük hem de küçük hibeler için Premier Lig’in toplam finansmanı neredeyse 8 milyon sterlin. Bunun içinde Kick it Out, Level Play Field ve Futbol Taraftarları Derneği gibi kuruluşlara temel finansman destekleri de yer alıyor. 

 -Premier Lig altyapısına yatırım yapmak ve geliştirmek-  

Lig, Premier Lig kulüplerinin ülke genelinde  tesislerini ve stadyumları iyileştirip geliştirmelerine destek olarak önemli altyapı projelerine yatırım yapmaya devam ediyor.  

• Avrupa’da sportif tesis yatırımının ön saflarında yer alıyor: 2019/20 boyunca, Premier Lig kulüplerinde devam altyapı geliştirme projeleri arasında AFC Bournemouth, Brighton & Hove Albion, Crystal Palace, Leicester City ve Liverpool yer alıyor. 

• 2020’de Leicester City, Leicestershire’ın kuzeyindeki Seagrave’de yepyeni bir eğitim kompleksi açtı. Tesis, 14 tam boy saha dahil 21 oyun alanına ev sahipliği yapmaktadır.  

• Son teknoloji Premier Lig stadyumlarının geliştirilmesi: Kulüpler, taraftar deneyimini geliştirmek için Premier Lig’in başlangıcından bu yana stadyumlarında uzun vadeli değişiklikler gerçekleştiriyor. 2019’da tamamlanan 63.000 kapasiteli Tottenham Hotspur Stadyumu  en son örnektir. Stadyum, yerel bir yenileme projesinin parçası olarak inşa edilmiş, herkesin erişebileceği şekilde tasarlanmış modern, çok amaçlı bir arenadır.  

-Futbol yeteneğine yatırım-  

Elit Oyuncu Performans Planı (EPPP), Premier League ve kulüpleri tarafından EFL ve The Football Association (FA) ile işbirliği içinde yürütülen, daha fazla ve daha iyi yerli oyuncular geliştirmeyi amaçlayan uzun vadeli bir stratejidir. 

Premier Lig ve kulüpleri, koçluk, eğitim standartlarını iyileştirmek ve tesisleri geliştirmek için 2012/13 ve 2020/21 arasında Premier Lig ve EFL’ye 1,6 milyar £ yatırım yaptı. EPPP yatırımı, Akademilerde çalışan tam zamanlı koç sayısını 2012/13’te 250’den 2019/20’de 800’e önemli ölçüde artırdı. 

Avrupa genç gelişiminde liderlik 

Premier Lig yatırımıyla desteklenen akademiler, birçok İngiliz yıldızın gelişiminde kilit rol oynadı. Örneğin, İngiltere 2018 Dünya Kupası yarı finalisti ve Euro 2020 finalist kadrolarında yer alan Jude Bellingham, Dominic Calvert-Lewin, Ben Chilwell, Phil Foden, Reece James, Mason Mount, Aaron Ramsdale, Marcus Rashford, Declan Rice, Bukayo Saka, Jadon Sancho ve Ben White dahi bir dizi oyuncu EPPP’nin ürünleri arasında yer alıyor. 

UEFA analizi, Premier Lig’de profesyonel futbol gençlerinin gelişimine yapılan yatırımın, kulüp başına ortalama 5,4 milyon £ bütçeyle Avrupa’daki en kapsamlı yatırım olduğunu gösteriyor.  

-Bütüncül destek sağlamak-  

Premier Lig, Akademi sisteminden gelen erkek çocukların oyun içinde ve dışındaki kariyerlerinde en iyi donanıma sahip olmalarını sağlamak adına akademik ve sosyal gelişimlerine giderek daha fazla odaklanıyor ve buna yatırım yapıyor. 

-Yerli antrenörler yetiştirmek-  

Lig, 2020/21’de Akademilerde ve profesyonel oyundaki ana takımlarda koçluğu daha da profesyonelleştirmeyi amaçlayan yeni bir Elit Koçluk Planı (ECP) başlattı; koçluk endüstrisini diğer futbol paydaşlarıyla uyumlu hale getirmek ve geliştirmek; daha fazla ve daha kaliteli oyuncu yetiştirmek için Akademi koçluğuna daha fazla yatırım yapıldı. 

Lig ve diğer futbol paydaşları (FA, EFL, PFA ve LMA) her sezon koçluk ve teknik direktör gelişimine yaklaşık 22 milyon £ yatırım yapıyor. 

Bu, Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık girişimleri ve oyuncudan antrenöre şemalar dahil olmak üzere çeşitli stratejik gelişim programlarının sunulmasına katkıda bulunuyor. Siyahi, Asyalı ve karma bir geçmişe sahip antrenörler için yolları geliştirmeye odaklanmayı içerir. 

-İngiliz oyununun gücü-  

İngiltere, diğer futbol uluslarından daha fazla profesyonel kulübe sahiptir ve oyunun gücü, EFL kulüplerinin elde ettiği toplam gelirlerle örneklenir. Championship, 2018/19’daki en zengin altıncı Avrupa ligiydi ve Birinci Lig ve İkinci Lig, Avrupa’nın en üst düzey liglerinden bazılarıyla karşılaştırılabilir yıllık gelir elde ediyor.  

** 

-Avrupa’nın en başarılı ikinci kademesi-  

• Championship, herhangi bir ikinci kademe futbol liginde en yüksek ortalama seyirci sayısına sahiptir ve toplamda en çok seyirci tarafından takip edilen üçüncü ligdir.  

• Championship toplam kulüp gelirleri, diğer ikinci kademe liglerden daha fazladır – İspanya ve İtalya’daki gelirin iki katı, Fransa’dakinin üç katı  

• Championship, Euro 2020’ye 32 oyuncuya gönderdi – Fransa’nın en üst seviyesi Ligue 1’den daha fazla ve sadece diğer beş lig tarafından daha iyi (Premier Lig, Bundesliga, Serie A, La Liga ve Rusya Premier Ligi)  

** 

 -Irkçılığa Yer Yok-  

Premier Lig’in en güçlü yönlerinden biri, hem sahada hem de taraftarlar arasında belirgin olan çeşitliliğidir. Lig bu çeşitliliği her türlü ayrımcılığa karşı durarak ve tüm alanlarda eşitliği, çeşitliliği ve kapsayıcılığı savunmak ve desteklemek için girişime öncülük ederek yansıtmaktadır. 

Premier Lig, futbolun tüm alanlarında eşitliği ve kapsayıcılığı teşvik eden geniş kapsamlı çalışmalarını bir araya getirmek için Mart 2019’da Irkçılığa Yer Yok’u başlattı.  

Taraftarlar, ister çevrimiçi, ister stadyumda veya günlük hayatta gerçekleşsin, ırkçılığa karşı harekete geçmeye ve her türlü ırkçı davranışa meydan okumaya teşvik ediliyor. Ayrımcı tacizden suçlu bulunan herkes için Lig çapında kalıcı yasaklar getirildi ve Lig, çevrimiçi nefretle mücadele etmek için oyun içindeki diğer yetkililer ve kuruluşlarla birlikte çalışıyor. 

Premier Lig oyuncuları ırkçılığın etkisini açıklamanın yanı sıra, ayrımcılığı araştıran ve anlatan  eğitim kaynaklarında yer aldı. 

Şubat 2021’de ırkçı önyargıyı ortadan kaldırmak için devam eden eylemlerin yanı sıra, etnik olarak farklı topluluklardan insanlar için fırsatlara daha fazla erişim ve kariyer ilerlemesi sağlamayı amaçlayan Irkçılığa Yer Yok Eylem Planı başlatıldı. Eylem Planı, Lig ve kulüpler tarafından yıl boyunca gerçekleştirilen mevcut eylemlere dayanan altı taahhüt tarafından desteklenmektedir:  

• Liderlik pozisyonlarında artan çeşitlilik  

• Etnik olarak çeşitli topluluklardan koçların temsilini artırmak  

• Her oyuncunun Premier Lig Akademilerinde ve gelecekteki kariyerlerinde potansiyellerini gerçekleştirme fırsatına sahip olmasını sağlamak  

• Çocukların ve gençlerin potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak  

• Her türlü ırkçılığa karşı harekete geçmeye devam etmek  

• Kulüplere, üzerinde anlaşılan hedeflere ulaşmak ve ilerlemeyi raporlamak için net bir çerçeve sağlamak  

2019/20 sezonunun yeniden başlamasından bu yana Lig, futbolda ve daha geniş toplumda ırksal adaletsizliği vurgulamanın bir yolu olarak maçlardan önce diz çöken oyuncuları destekledi.  

** 

Profesyonel oyuncuların kariyerleri sonrası koçluk yapabilmelerine destek

 Profesyonel Oyuncu Antrenör Programı aracılığıyla, Premier Lig, EFL ve PFA, profesyonel oyunda tam zamanlı koçluk rollerine geçiş yapan Siyahi, Asyalı ve karışık mirasa sahip oyuncuların sayısını artırmayı hedefliyor. 

** 

-Futbolu herkesin oyunu yapmak- 

Premier League, sporda LGBTQ+ kapsayıcılığı için bir ölçüt belirlemek ve futbolun herkesin oyunu olduğunu göstermek için 2017’den beri Stonewall ile ortaklık yapıyor. 

2020’de iki yıllık yeni stratejik ortaklık, Premier League Primary Stars ve Premier League Kicks gibi programlarda ve Akademilerde yer alan çocuklar ve gençlerde eğitime ve LGBTQ+ kabulünü teşvik etmeye odaklanarak birliğin çeşitliliği ve katılımı teşvik etme taahhüdünü güçlendirdi. 

2016/17’den bu yana Premier Lig, Saha içinde ve dışında tüm LGBTQ+ bireylere destek vermek ve hem Lig hem de kulüplerin LGBTQ+  çalışmalarına önemini göstermek için Rainbow Laces kampanyasına özel maç turları düzenliyor. 

** 

-Rainbow Blades-  

Sheffield United, 2020’de Rainbow Blades’in oynadığı ilk LGBTQ+ taraftar grubunu kurdu. Organizasyon, COVID-19 salgını sırasında taraftarların bağlantıda kalmasını sağlamada çok önemli bir rol oynadı. Grubun kurucusu James Laley, diğer Premier Lig kulüplerinden LGBTQ+ taraftar gruplarının dahil olduğu maç öncesi çevrimiçi sosyal etkinlikler düzenleyerek ülke genelinde taraftarlarla birliktelik duygusunu geliştirmeye ve artırmaya yardımcı oldu. 

** 

 -Premier Lig Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Standardı-  

Premier Lig Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Standardı (PLEDIS), bir kulübün faaliyetlerinin tüm alanlarında daha fazla eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık sağlaması için Premier Lig’in merkezi EDI çerçevesidir. 

PLEDIS, Premier Lig kulüpleri için zorunludur ve toplumun korunan tüm birey ve topluluklarını kapsar. EDI’nin politika ve uygulaması maç günü olay raporlamasından, bir kulübün işveren ve EDI’nin büyük savunucusu olarak rolüne kadar geniş bir yelpazededir. 

Bir kulübün PLEDIS çerçevesine karşı çalışmalarının incelenmesi 

  • liderlik ve bağlılık, ayrımcılığa meydan okuma ve ayrımcılığı önleme, veri ve içgörü uygulama ve EDI öğrenme ve geliştirmeyi içerir
  • bağımsız değerlendiriciler ve bağımsız bir EDI uzmanları paneli tarafından üstlenilir. 

2021/22 sezonunun başında, 20 Premier Lig ve altı EFL kulübünün tamamı Standardın Başlangıç, Orta ve İleri seviyelerine ulaşmak için çalışıyordu. 

** 

 6-Topluluklar için destek- 

Premier Lig ve kulüpleri, spor katılımı, eğitim, fiziksel ve zihinsel sağlık ve istihdama odaklanan kapsamlı hayırseverlik ve topluluk faaliyetleri yürütür.  

Kulüp Toplum Kuruluşlarının Desteklenmesi  

Son on yılda artan yatırımın ardından, yılda 500.000’den fazla genç, Premier Lig tarafından doğrudan desteklenen topluluk projelerine katılıyor. Kulüp Topluluğu Kuruluşları ayrıca kulüplerin bulunduğu bölgelerde her yaştan yüz binlerce insanın katılımını desteklemeye yardımcı olan fonlar alıyor. 

Premier League Charitable Fund (PLCF), dünyanın en büyük spor yardım kuruluşlarından biridir. Premier Lig, EFL ve Ulusal Lig genelinde 110 profesyonel futbol kulübü desteklemek için yaklaşık 100 milyon sterlinlik üç yıllık bir bütçeye sahiptir. 

Ligin başarısına paralel olarak, PLCF’nin topluluk tedarikine verdiği destek, başlangıcından bu yana üç kattan fazla arttı, yılda yaklaşık 10 milyon Sterlin’den 33 milyon Sterlin’in üzerine; Kulüp Topluluğu Organizasyonlarının altyapı ve kapasite geliştirmelerine yardımcı olmak, yenilikçi programların ve yüksek kaliteli hizmetlerin sunulmasını destekler.    

-On yıllık sürdürülebilir yatırım- 

Premier Lig Yardım Fonu, 2020/21 sezonunda onuncu yılını tamamladı. Premier Lig ve profesyonel futbolun çekiciliğini kullanan PLCF, başta çocuklar, gençler olmak üzere tüm toplum için spor, sağlık, kişisel ve eğitim alanlarında olumlu dokunuşlar yapmayı amaçlıyor. Kulüp Topluluğu Kuruluşlarına verilen hibeler, ülke çapında on binlerce topluluk mekanı ve okulunda sağlanan desteğin temelini oluşturmaktadır. 

Kuruluşundan bu yana yapılan yatırımlar, gençlere fırsatlar sağlamaya odaklanarak, 1,5 milyondan fazla katılımcıyla etkileşime girilmiştir. Profesyonel kulüplerin ve Premier Lig’in çekiciliği, programların toplumun tüm kesimlerinin dikkatini çekmesine yardımcı olur. 2019/20’de PLCF tarafından finanse edilen programlara katılanların %38’i kadındı ve %25’i etnik olarak çeşitli topluluklardandı.  

Kulüp Topluluğu Organizasyonları, PLCF tarafından Premier League Kicks, Premier League Primary Stars ve Premier League Inspires dahil olmak üzere büyük ulusal programlar sunmak için finanse edilmektedir. Premier Lig ve PFA Topluluk Fonu, Premier League Kulüp Topluluk Kuruluşlarının yerel ihtiyaca yanıt vermesini sağlayarak diğer yerel kuruluşlarla ortaklıklar geliştiren projeleri destekler. Bu ortaklıklar, oyuncuların katılımıyla birleştiğinde, ergen ruh sağlığı, LGBTQ+ katılımı, yetişkin fiziksel sağlığı, yaşlı insanlarda sosyal izolasyon, spor ve istihdam edilebilirlik sağlama ve hedeflenen genç katılımı dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda olumlu sonuçlara yol açmıştır. Bu projelerin çoğu artık pandeminin etkileriyle mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. 

** 

10 yıllık PLCF’de 1,5 milyon Katılımcı  

** 

%38 Kadın katılımcı 

** 

-Premier Lig Kicks-  

Premier League Kicks, son 15 yılda 8 ila 18 yaş arasındaki gençleri fiziksel aktiviteye dahil etmek için futbol kulüplerinin gücünü kullanan, türünün en köklü programlarından biridir. 

Program, ülke genelindeki topluluklara müzik, gönüllülük ve kişisel gelişim oturumlarının yanı sıra futbol ve çeşitli sporlar dahil yapıcı faaliyetler sunuyor. Yetkililer, proje lokasyonlarında anti-sosyal davranışlarda kayda değer azalmalar bildirdiler. 

Premier Lig’den sağlanan sürekli ve artırılmış fonlar, programın ilk dört kulüpten 90 Premier Lig, EFL ve Ulusal Lig kulüplerinin ağırlıklı olarak en yoksun %30’luk topluluklarda 700’den fazla mekanda oturumlar düzenlediği bir ölçeğe dönüştüğünü gördü. 2019-2022 yılları arasında programa 175.000’den fazla genç katılacaktır. 

Sustained and increased funding from the Premier League has seen the programme grow from four initial clubs to a scale where 90 Premier League, EFL and National League clubs now deliver sessions at over 700 venues, predominantly in the top 30% most deprived communities. More than 175,000 young people will engage in the programme between 2019-2022. 

Binlerce genç, gönüllülüğün kilit bir bileşen olduğu eğitim, öğretim ve istihdama giden kendi yollarını buldu. Koçluk personelinin %20’sinden fazlası, genellikle şu anda çalıştıkları alandan gelen eski katılımcılardır. 

** 

400.000 genç 2006’dan bu yana Premier League Kicks ile meşgul   

** 

Katılımcıların yüzde 40’ı farklı topluluklardan geliyor.

** 

Premier Lig Kicks için 90 kulüp desteklendi

** 

Premier League Kicks oturumları için kullanılan mekan sayısı 700 

** 

 -Premier Lig “İlköğretim” Yıldızları-  

2016’daki lansmanından bu yana, Premier Lig İlköğretim Yıldızları programı, binlerce yerel okulda programlar sunmak için fon sağlayan 110 kulübü destekleyecek şekilde büyüdü. Program, çocuklara öğrenme, aktif olma ve önemli yaşam becerileri geliştirme konusunda ilham vermek için Premier Lig ve profesyonel futbol kulüplerinin cazibesini kullanıyor.  

5-11 yaş arası kız ve erkek çocuklara sınıfta, oyun alanında ve spor sahasında ilham vermek için İngiltere ve Galler’deki her ilkokulda ücretsiz kaynaklar da sağlandı.  

Program aynı zamanda beden eğitimi ve okul sporu sunumunu iyileştirmek için öğretmenlerin bilgi, beceri ve güvenini artırmayı hedefliyor. 55.000’den fazla öğretmen beden eğitimi, beden eğitimi, İngilizce ve matematik için ücretsiz müfredat bağlantılı öğretim kaynaklarından yararlandı.  

2019/20’de, yıllık öğretmen anketi, programın yerel ilkokullardaki başarısını gösterdi ve ankete katılan öğretmenlerin %95’i, öğrencilerinin katılımını ve kişisel becerilerini geliştirdiğini belirtti.   

** 

18.400’den fazla İlköğretim okulu devreye girdi (İngiltere ve Galler’deki tüm ilköğretim okullarının %84’ü) 

** 

1.2 milyon Çocuk, program kaynakları ve faaliyetlerine katıldı

 ** 

 110 Kulüp program için desteklendi 

** 

 Premier Lig İlham Veriyor  

2019/20 sezonunda, Profesyonel Futbolcular Derneği ve Prince’s Trust ile ortaklaşa yürütülen yeni bir topluluk programı olan Premier League Inspires’ın lansmanı yapıldı.  

11-25 yaş arası çocuklar eğitim sistemi ve erken yetişkinlik döneminde destekleniyor, kişisel beceriler ve olumlu davranışlar geliştirmelerine yardımcı olunuyor.  

Program, yerel okullarda ve stadyumlarda girişimlerde bulunmak için 31 Kulüp Topluluğu Kuruluşuna fon sağlıyor. 2020/21 sezonunda, programda gençlere 12.400 saatin üzerinde destek sunuldu.  

** 

Premier Lig İlham Veriyor: Azizler Vakfı  

Southampton FC’nin hayır kurumu olan Saints Foundation, Southampton’da bir Öğrenci Yönlendirme Birimi olan Compass School bünyesinde Premier League Inspires programını hayata geçirdi. Vakıf, ihtiyaç sahibi öğrencilerle birlikte çalışarak, kişisel ve duygusal gelişime yönelik bir dizi hedefli müdahalenin yanı sıra, eğitime yeniden katılmalarını desteklemek için bire bir mentorluk sağlıyor.  

** 

 Amatör tesisleri desteklemek  

Premier Lig, insanları fiziksel ve zihinsel sağlıklarını, kişisel becerilerini ve daha güçlü, daha güvenli ve kapsayıcı toplulukları geliştiren faaliyetlere dahil etmek için futbolun gücünü kullanmayı amaçladığından, futbol piramidindeki tesislere yatırımı desteklemeye kararlıdır. 

2000 yılında Premier Lig, Futbol Vakfı’nın kurulmasında kurucu ortak oldu. Birleşik Krallık’taki en büyük spor yardım kuruluşu olan Futbol Vakfı, fon ortakları olan Premier Lig, FA ve Hükümet (Sport England aracılığıyla) tarafından sağlanan parayla her yıl amatör spor altyapısını iyileştirmeyi hedefliyor.  

Premier Lig, Futbol Vakfı aracılığıyla kamu futbol tesislerine 384 milyon £ katkıda bulundu. Bu, şu ana kadar amatör futbola toplam 1,8 milyar sterlinlik bir yatırıma denk gelen 1 milyar sterlinlik ek bir destek oldu. Bu ödemelerin arasında: 

• 996 suni çim saha  

• 9.459 çim saha  

• 1.252 değişen yapı  

Kuzey Doğu’daki sosyal tesislere fon sağlanması  

Premier Lig’in toplum tesislerine yaptığı yatırımın güzel bir örneği Durham County FA’da. 2019/20 sezonunda bölge, 15,2 milyon sterlin değerinde 44 tesis hibesi aldı ve toplam 19,9 milyon sterlin değerinde proje finanse etti. Bu alandaki önemli projeler şunlardır: 

-Sunderland’deki Beacon of Light — kapalı, yedişer ikişer 3G futbol sahasına sahip beş katlı bir kompleks; altı adet beşli projektör sahası; değişen ve tıbbi tesisler; oyuncu salonu; eğitim süitleri ve bir konferans salonu  

-• Sunderland Merkez Siteleri (Washington, Ford Quarry ve Downhill) — Şubat 2020’de açıldı, üç Sunderland Merkezi, on  tane 3G sahası (bir stadyum dahil) değişen tesislere ek olarak, bir sağlık merkezi, bir fitness merkezi ve diğer altyapı iyileştirmeleri yapıldı. 

Durham’daki Sir Bobby Robson Center — 100m x 65m ebatlarında yakın zamanda  ışıklandırılmış ve çitle çevrili suni çim saha 

Premier Lig “Defibrilatör” Fonu 

EURO 2020’de Christian Eriksen’in hepimizi endişelendiren sağlık sorunun ardından Premier Lig, ani kalp durması yaşayan birinin hayatını kurtarmaya yardımcı olmayı amaçlayarak binlerce amatör futbol kulübüne ve tesisine Otomatik Harici Defibrilatör (AED) sağlama sözü verdi. 

Futbol Vakfı ve FA ile ortaklaşa çalışarak, 2.000’den fazla lokasyon bu yatırımdan faydalanabildi. AED’lerin, gerekmesi halinde her sezon 1,5 milyon kişiye erişebileceği öngörülüyor. 

COVID-19 sırasında toplulukları ve NHS’yi desteklemek  

Yüz yüze programların sunumunu etkileyen COVID-19 pandemisinin neden olduğu aksamalara rağmen, Kulüp Toplum Örgütleri (CCO’lar), yeni koşullarda katılımcıların ilgisini çekmeye ve ihtiyaç sahiplerini desteklemeye başarılı bir şekilde adapte oldular. Proje teslimi dışında, gıda bankası ve ruh sağlığı desteği de dahil olmak üzere 5.000’den fazla ek faaliyet gerçekleştirilmiştir.  

Premier League Hayırsever Fonu, Premier League ve EFL CCO’larına iş güçlerini ve topluluklarını desteklemeye devam edebilmeleri için hibeleri de destekledi. Premier Lig kulüpleri, toplulukların pandeminin sunduğu zorluklarla mücadele etmesine yardımcı olmak için kaynakları hızla yeniden düzenledi: 

• Gıda bankalarına büyük bağışlar  

• Hayır kurumlarına ve acil durum fonlarına destekler  

• Telefon görüşmeleri yaparak yaşlılara ve savunmasız kişilere destek sunmak  

Manchester United’dan Marcus Rashford’un gıda yoksulluğuyla mücadele için FareShare ile  çalışması ya da Liverpool kaptanı Jordan Henderson’ın NHS için para toplamak amacıyla Players Together programına ön ayak olması örneklerinde olduğu gibi bazı Premier Lig oyuncuları saha dışında da topluma ilham verdiler. 

NHS’yi desteklemek  

COVID-19 salgını sırasında, Premier Lig kulüpleri, Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) yerel topluluklarına farklı şekillerde yardım etmesine yardımcı olmak için kaynakları hızla harekete geçirdi   

• NHS personeli için tıbbi kullanım ve konaklama için kulüp tesislerinin sağlanması  

• NHS personeli için park yeri sağlanması, NHS çalışanlarını taşımak için kulüp araçlarının kullanımı ve kendi kendini tecrit edenlere reçete ve yiyecek teslimi  

• Kulüp sağlık çalışanlarının NHS’ye destek olmaları ve NHS’ye adaptosyanları

• Yerel sağlık hizmetlerine kişisel koruyucu ekipman dağıtımı  

• Aşı programı için yaygın destek  

Örneğin, Aston Villa, Villa Park’ta hem doğum sonrası hem de doğum öncesi randevular ve tavsiyeler sunan kliniklere ev sahipliği yapmak  için bir merkez sağlamıştır. Yakındaki Sandwell ve West Birmingham NHS Trust personeli, güvenli ve sıcak bir ortamda uzmanlıklarını sunarken, her gün 25 ila 30 kadın stadyumdaki randevulara katıldı. 

**

COVID-19’a yanıt olarak NHS’yi, toplulukları ve savunmasız grupları desteklemek için £35M finansman sağlandı. 

**

Premier Lig finansmanıyla desteklenen 45 kulüp tarafından 1,5 milyon öğün dağıtıldı

**

Çeviren: Yiğit ALPER

Editöryal Düzenleme: Yavuz AKYOL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Comments
scroll to top