Close

Manchester United’ın Ekonomiye Pozitif Etkisi

United, geçtiğimiz günlerde “yayınlanan” Premier Lig kulüplerinin Greater Manchester ve Kuzey Batı İngiltere bölgesine faydalarını gösteren raporu memnuniyetle karşıladı.

Danışmanlık şirketi EY tarafından hazırlanan rapora göre 2019/20 sezonunda Premier Lig kulüpleri Kuzey Batı ekonomisine 2.1 Milyar sterlin ve Greater Manchester bölgesine de 1.1 Milyar sterlinlik ekonomi yaratırken, 21 bin kişinin istihdam edilmesine de aracı oldu. 

Manu COO’su Colette Roche Manu’nun liderliğinde araştırmanın bulgularının futbolun, ekonomi üzerindeki olumlu etkisini gösterdiğini belirtti.

Manu’nun Greater Manchester ve çevresine ekonomi yaratmasından ötürü gururlu olduklarını belirten Roche, ekonomik katkılarının yalnızca deplasman ya da ziyaretçi anlamında değil, 900 kişiye kalıcı istihdam sağlandığını da belirtti. Bu sayının maç günlerinde binlerce kişiye ulaştığını da sözlerine ekledi.

“ManuF’un Greater Manchester bölgesindeki gençler için çalışmalarla yarattığı fırsatları görmek harika.”

“Bu rapor Premier Lig’in ve genel olarak futbolun bölgemiz hayatında ne kadar olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor” 

Roche’un yorumları, United ve komşusu City’nin bölge halkına “çok çeşitli faydaları olduğunu” belirten  Greater Manchester Belediye başkanı Andy Burnham tarafından da tekrarlandı.

İki Premier Lig kulübünün şehrin profilini ölçülemez şekilde yükselttiğini ifade eden Burnham, belediye başkanı olarak yurtdışı ziyaretlerinde kendisine en çok City ve Manu hakkında soru sorulduğunu belirtirken komşu Liverpool ve Everton’la birlikte Manchester kulüplerinin İngitere’nin kuzey batı bölgesinin seviye atlattığına yardımcı olduğunu da ifade etti. 

“Biliyorsunuz, biz Premier Lig’in güç merkeziyiz ve İngiltere’nin kuzey batısı muhtemelen diğer yerlerden  daha fazla Premier Lig algısını güçlendiriyor” 

“The Manchester United Foundation inanılmaz bir iş yapıyor ve genç bireylerin fırsatlarına odaklanıyorlar. Ayrıca Manchester takımlarının pandemi döneminde öne çıktıklarına tanık oldum. Bazı gençlerin raydan çıkmalarına neden olacak kadar büyük etkisi olduğunun farkındayız ve bu kulüpler onları tekrar geri döndürmek için çok çalışıyorlar.” Burnham ayrıca Manu oyuncusu Marcus Rashford’un gıda yoksunluğu ve City oyuncusu Raheem Sterling’in ırkçılık karşıtı kampanyalara verdiği destekleri ilham verici bulduğunu belirtti. 

“Kendini ifade etmeye hazır bir oyuncu neslimizin olması futboldaki herkesin gurur duyması gereken bir konu.” 

Premier Lig tarafından hazırlanan EY raporu, Premier Lig futbolunun pandemi nedeniyle 3 aydan fazla askıya alınmasına rağmen 2019/ 20 sezonunda genel olarak İngiliz ekonomisine 7.6 milyar sterlin katkıda bulunduğunu belirtiyor. 

Lig ve kulüpleri 2019/ 20 sezonunda İngiliz Maliye Bakanlığına toplam 3,6 milyar sterlin vergi sağladı. Ve bunun 1.4 milyar kadarı doğrudan Premier lig oyuncularından elde edildi. 

Premier Lig’in ekonomik etkisinin neredeyse 4te 3ü Londra dışında ve Kuzeybatı en büyük katkı sağlayıcı oldu. 

Çeviren: Yiğit ALPER

Yayınlanan Site: soccerex.com

Editöryal Düzenleme: Yavuz AKYOL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top