Close

Büyük Etkinlikler, Büyüyen Ticari İlgi ve Artan Seyirci Sayısı: Kadın Sporlarını 2022’de Ne Bekliyor?

SportsPro, ‘Kadın Sporları’ için önümüzdeki 12 ayın son derece hareketli olacağının altını çizdi. Ayrıca SportsPro, Kadın Sporlarına karşı her geçen gün artan ilgiyi olumlu yönde ivmelendirecek başlıca pek çok gelişmenin gerçekleşeceğini; bu durumunda bu yıl kadın sporlarını öncü bir konuma taşıyacağını okuyucularına aktardı.

Yaklaşık iki yıl önce, Dünya karantinanın pençesindeyken; BBC Sport direktörü Barbara Slater, tünelin sonundaki ışığı çoktan keşfetmişti.

Westminster Media Forum’un Nisan 2020’de düzenlediği Spor Endüstrisinde bulunan kadın aktörlere yönelik ‘Sanal Politika’ Konferansı’nda konuşan Slater, Covid-19’un ‘Kadın Sporları’ için “Sarsıcı Etkisi” olabileceğini ifade ederek, 2022 yılının etkinlikler açısından “kesinlikle dolu bir yıl” olacağını ve işleri tekrar rayına oturtmak için kaçırılmayacak bir şans sunacağına dikkat çekti.

Bugün, Slater’ın 12 aylık öngörüsünün tutması bir kenara; başta pandemi olmak üzere çeşitli sebeplerle bazı spor etkinliklerinin 2022’ye ertelenmesiyle daha da kalabalık bir takvim ortaya çıkmış oldu.

Mayıs 2020’de MediaCom Sport & Entertainment’tan Misha Sher, Kadın Sporları Yarışmaları’nın toplu iptallerden büyük darbe aldığı için Kadın Sporcuların “kayıp nesil” olmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Özellikle çoğu yayıncı ve hak sahibinin yalnızca Erkek Sporcuların ticari gelirlerini korumaya odaklı olmaları düşününce; Sher’in bu endişesi yersiz sayılmazdı. Kadın sporuna olan ilginin  devam etmekle kalmayıp, arttığını görmek, rekor kalabalıklarda, hızlı yayın anlaşmalarında ve kazançlı sponsorluklarda kendini gösteren ivmenin geri döndürülemez bir şekilde kaybedebileceğine   dair korkuları yalanladı.

2021 yılında yapılan çalışmalar kadın sporları hakkında iyimser olmak için nedenlerin olduğunu gösterdi.. Women’s Sport Trust’ın açıkladığı rapora göre 2019 yılında Birleşik Krallık’ta 46,8 milyon olan kadın sporu izleyici sayısı, geçtiğimiz yılın sonunda 51,1 milyona ulaştı. Spor pazarlaması şirketi Wasserman’ın raporuna göre ise insanların yüzde 88’inin daha fazla şans bulmaları halinde kadın futbolunu daha çok takip edebileceklerini ortaya koydu. 

Artan izleyici sayısıyla doğrul olarak ekonomik işaretler de umut verici. Women’s Sport Trust ve Two Circles’a göre, yalnızca Birleşik Krallık’ta, kadın sporu 2030 yılına kadar yılda 1 milyar £ (1.4 milyar $) gelir elde edebilir. Çalışma geçen Nisan ayında yayınlandığında bu rakam İngiltere’de 350 milyon £ (477 milyon $) ediyordu. 

Yoluna çıkan pandemi engeline rağmen kadın sporu 2022’de şimdiye dek elde ettiği en yüksek verimi alacak gibi görünüyor.  

2022 Takvimi? 

Çok ve sıklıkla aynı anda

15-24 Temmuz tarihleri arasındaki Dünya Atletizm Şampiyonası ve 28 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasındaki İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları, atletizm sporcularının 2022 takvim yılı içerisinde iki önemli etkinlikte yarışacağı anlamına geliyor. İkinci turnuvada kadın kriketi ilk kez yer alırken, kadın sporculara erkek rakiplerden daha fazla madalya verilecek olmasıyla da ön plana çıkıyor. Ayrıca, pek çok tartışmanın ortasında, sırasıyla 4-20 Şubat ve 4-13 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları da dar ve sıkışık takvimde kendilerine yer buluyor. 

Çok sayıda ertelemeye ve halihazırda çok fazla etkinliğin olmasına rağmen kadın sporları hala eşit şekilde ilgiyi üstüne çekmeyi başarıyor. 4 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Yeni Zelanda’daki Kadınlar Kriket Dünya Kupası’ndan önce 20 Ocak’ta başlayan Avustralya ve İngiltere arasındaki Women’s Ashes ile krikette de yoğun bir ilk çeyreğe girildi bile. 

Yazın en önemli olayı spor olayı 6-31 Temmuz tarihleri arasında İngiltere’de düzenlenecek UEFA Women’s Euro 2022 olacak ve turnuvanın son haftası, 24 Temmuz’da başlayacak Tour de France Femmes’e denk gelecek. 

Sonbahar beraberinde Kadınlar Rugby Dünya Kupası’nı ve Kadınlar Rugby Ligi Dünya Kupası’nı getiriyor. Turnuvalar sırasıyla 8 Ekim – 12 Kasım tarihleri arasında Yeni Zelanda’da ve 15 Ekim – 19 Kasım tarihleri arasında İngiltere’de düzenlenecek. 

Ne Bekleniyor? 

Genel olarak bu tür organizasyonların hem her yaştan hem de daha çok sayıda kadının katılımına yönelik olumlu etkileri olduğu bilinen bir gerçek. Bunların yanı sıra organizasyonlar kendine özgü umutları ve tutkuları barındırabiliyor. 

Yerel olarak en iyi lig olan WSL’deki yükselen gelir artışı ile birlikte, Sport England 2022 Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak İngiltere’nin The National Lottery fonuna 1 milyon £ (1,4 milyon $) daha ek fonlama yaptı. Turnuvanın favorileri arasında yer alan “İngiliz Aslanları”nın turnuvada bir etki bırakabilmesi için gerekli her şey hazır denebilir. 

2021 yazında yapılması planlanan turnuva takvimi, erkeklerde Euro 2020’nin 12 ay ertelenmesi nedeniyle yeniden düzenlendi. UEFA’nın devam ettirme kararı aldığı kadın turnuvalarının amiral gemisi, bu yazın tek büyük futbol turnuvası olacak gibi görünüyor. Geçen Ağustos ayında, Avrupa futbolunun yönetim organı, 53.000’i final için olmak üzere 140.000’den fazla biletin satıldığını duyurdu. 

Bu arada Yeni Zelanda, bu yıl Kadınlar Kriket Dünya Kupası ve Rugby Dünya Kupası’na ev sahipliği yaparak kadın sporu için bir merkez üssü olacak. 2021 yılında ertelenen iki etkinlik  de organizatörlerine kadın spor programlarının durumu hakkında daha fazla fikir verecek. 

Uluslararası Kriket Konseyi (ICC), iki yıl önce Kadınlar Twenty20 Dünya Kupası sırasında ulaşılan dijital ve televizyon rekorlarını geliştirmeye çalışırken, World Rugby oyunda cinsiyetsizliği sağlamak için amiral gemisi etkinliğinden cinsiyet başlıklarını kaldırdı. 

Yine de Yeni Zelanda’da devam eden Covid kısıtlamaları, kriket ve ragbi birliğinin dünya yönetim organları için baş ağrısı olabilir. Bu nedenle beklentileri yüksek tutmamak gerekebilir. 

Tour de France, tarihlerini değiştirmek zorunda kalmayan bir etkinlik oldu. Yarış sekiz aşamalı bir rotaya sahip olacak ve peloton, erkekler etkinliği bitmeden önce Paris’teki Champs-Élysées’de başlayacak. Tour de France Femmes için verilen para ödülü erkeklere göre daha düşük ve organizasyon daha kısa sürecek. Ancak yarışı organize edecek Amaury Sporting Organisation (ASO), etkinliği başarılı kılmak için önemli kaynaklar ayırmaya hazırlanıyor. Erkekler yarışının ikonik statüsü göz önüne alındığında, organizasyonun kadınlar ayağında da en iyilerin yarışabileceği bir platform olması bekleniyor. 

Sunum organizatörler için değerli bir öğedir. Bu yılki yüksek profilli etkinlikler paydaşların hayran kitleleri yaratmasına ve 2022’de gerçekleşecek turnuvaların da ötesine geçecek izleme alışkanlıkları oluşturmasına olanak sağlayabilir. 

Kasım ayında SportsPro Podcast’inde konuşan “Game On: The Unstoppable Rise of Women’s Sport” kitabının yazarı Sue Anstiss, harika bir ürüne sahip olunduğunu belirterek ürünün henüz palazlanmaya başladığını ve kendi izleyicisine erişmeye başladığını ifade etti.

Destekçiler

Kadın sporlarına yönelik son zamanlardaki ilgiye rağmen, sponsorların ve medyanın yıllara dayanan kökleşmeye yüz tutmuş ilgisizliği bu alanın ticari gelişimine ket vurdu. Neyse ki artık markalar kadın sporlarının cevherini anlamaya başladılar ve bu doğrultuda destek artıyor. 

Birçok marka bu konuda aksiyon almış gibi ama bazı sponsorluk portföyleri diğerlerinden daha dolu görünüyor. 

Woman’s Euro 2022’nin sponsorları arasında yer alan Danimarkalı oyuncak devi Lego geleneksel cinsiyet algısına meydan okumak için “Ready for Girls” kampanyasını destekliyor. Kampanyanın diğer destekçileri arasında Pandora, Starling Bank ve Heineken gibi markalar bulunuyor. 

Kadın futbolunda daha fazla gelir elde etmeyi amaçlayan ‘TimeForAction’ girişiminin bir parçası olan UEFA, turnuvanın toplam para ödülünü ikiye katlayarak 16 milyon Euro’ya (18.1 milyon $) çıkarmayı da kabul etti. 

Kadınlar Rugby Dünya Kupası, World Rugby’nin Mastercard’ı kadın oyunlarının ilk özel sponsoru olarak ilan etmesinden yaklaşık 18 ay sonra gerçekleşecek. Ödeme teknolojisi devi aynı zamanda, kadın takvimi ve yarışmalarının profilini yükseltmek için kurulan küresel yönetim organının kadın ragbi ticari programının kurucu ortağı olarak da hizmet verecek. Mastercard şu an için bu yıl turnuvanın dünya çapındaki tek sponsoru olsa da, Tudor ve Gilbert de resmi tedarikçiler olarak yer alıyor.

Tour de France Femmes de başlamadan önce bir dizi sponsorun ilgisini çekmeyi başardı. Fitness platformu Zwift organizasyona isim sponsoru olurken, Discovery de erkekler kategorisindeki şartları sağlamayı taahhüt etti.

Çeviri yapılan site;

Yazan: Yiğit ALPER

Editöryal Düzenleme: Türker ÖZDİL & Yavuz AKYOL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top