Close

Barcelona La Liga TV Haklarının ve Perakendecilik Bölümünün Bir Kısmının Satışını Onayladı

Finansal olarak zor zamanlardan geçen İspanyol kulübü, yapacağı anlaşmalardan 600 milyon avro gelir bekliyor.

-Barça, BLM’nin %49,95’i ile ayrılıyor

-Kulüp, LaLiga TV haklarından elde edilen gelirin %25’ini devredecek

-Kararın nedeni kayıpları azaltmak ve harcama limitini artırmak

İspanyol futbol devi Barcelona, lisans ve satış bölümündeki azınlık hisselerinin satışını onayladı ve LaLiga TV haklarından elde ettikleri gelirin yüzde 25’ini devretti.

Taraftarları temsil eden delege üyelerin yüzde 88’i Barca Lisanslama ve Mağazacılık’taki (BLM) yüzde 49,95 hissenin satılması lehinde oy kullandı. Kulüp, geri satın alma opsiyonunu elinde tutacak.

Akredite üyelerin yüzde seksen yedisi, LaLiga TV hakları gelirlerinin yüzde 25’ine kadar bir veya daha fazla yatırımcıya devredilmesi ve veya haklara dayalı olarak finansman sağlanması kararını destekledi.

Barca, kulübün mali durumunu desteklemeye yardımcı olan ve mali yılı kayıpsız tamamlamasını ve harcama limitlerini artırmasını sağlayacak anlaşmalardan yaklaşık 600 milyon avro (631 milyon ABD Doları) kazanmayı beklediklerini söyledi.

Barca’nın borcu geçen yıl 1,35 milyar Euro’ya (1,42 milyar ABD Doları) yükselirken, 1,5 milyar Euro’ya (1,6 milyar ABD Doları) mal olacağı tahmin edilen Camp Nou’yu yenilemeye de devam ediyorlar. Kulüp, 2020/21 için vergi sonrası 481 milyon Euro (506 milyon ABD Doları) zarar açıkladı.

Kulübün olağanüstü genel kurulunda konuşan Barca başkanı Joan Laporta, “Geçen yıl geldiğimizde kendimizi çok karmaşık bir mali durumda bulduk” demişti.

“Mayıs 2021’de maaş bordrolarını karşılayamadık. Yatırımcılar bizde olmayan 200 milyon avroyu talep ediyorlardı.”

“Kulübün varlıklarını finans elde etmek için kullanmanın Barca’yı yeniden rekabetçi hale getirmenin en iyi yolu olduğuna inanıyoruz.”

Barca’nın LaLiga TV haklarından elde ettiği gelirin yüzde 25’ini devretme kararı, kulübün Real Madrid ve Athletic Bilbao ile birlikte Aralık 2021’de CVC Capital Partners’ın 2 milyar Euro’luk (2.1 milyar ABD Doları) LaLiga yatırımından vazgeçmesinden sonra geldi. Bu anlaşma ile özel sermaye şirketine önümüzdeki 50 yılın medya haklarından yüzde 8.25 hisse verilmesini öngörüyor .

Barca, Real ve Bilbao, CVC anlaşmasının miktarı ve uzunluğu konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle La Liga’ya karşı yasal işlem başlatacaklarını doğruladı. Üç kulüp daha önce LaLiga’nın yatırımını bozmak için alternatif bir fon teklifi sunmuştu.

Laporta, “Bu varlığı 25 yıl içinde geri almak istiyoruz” diye devam etti. Sunulan [CVC] operasyonu birçok unsuru içinde barındırıyordu ve Barça’nın kendine özgü bir değeri var.

“Yardım etmekten yanayım ama şu anda önce evimizi toplamamız gerekiyor.”

Geçen ay El Confidencial, Barca’nın kulübün borcunu azaltmak için finansal hizmetler şirketi Goldman Sachs ile 900 milyon avroluk (946 milyon ABD Doları) bir anlaşmayı tamamlamaya yakın olduğunu bildirdi.

Yazan: Yiğit Alper

Editör: Serkan Özdemir

Görsel Tasarım: Serkan Şahin

Kaynak https://www.sportspromedia.com/news/barcelona-laliga-tv-rights-blm-merchandise-sale-joan-laporta/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top