Close

Winter Is Coming!!!

Resmi olarak XXIV (24) Kış Olimpiyat Oyunları olarak adlandırılan ve yaygın olarak Pekin 2022 olarak bilinen 2022 Kış Olimpiyatları, 4-20 Şubat 2022 tarihleri ​​arasında Pekin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Pekin, olimpiyat tarihinde hem yaz hem de kış oyunlarına ev sahipliği yapan ilk kent olacak. 2008 yaz olimpiyatlarından sadece 14 yıl sonra yeniden bir olimpiyat organizasyonuna ev sahipliği yapacak olan Çin, son oylamada Kazakistan’ın Almatı şehrini 44-40 ile geride bırakmayı başardı. Kış sporlarının yapılabilmesi için iki şehrin coğrafi şartları kıyaslandığında Almatı daha avantajlı görünmesine rağmen, Pekin tarafı oyunları yeni bir spor, kültür ve turizm alanının gelişimini hızlandırma ve kuzey Çin’de 300 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan bir bölgede kış sporlarına olan ilgiyi teşvik etme hedefiyle IOC’yi ikna etmeyi başardı. Ayrıca IOC, Pekin’in bu organizasyonu, şehri kaplayan hava kirliliğiyle mücadele etmek için bir sıçrama tahtası olarak kullanacağını, bu ev sahipliğinin ülke çapında 5 trilyon yuanlık (786 milyar dolar) spor endüstrisi inşa etme girişimlerine büyük bir destek olacağını ve bu durumun milyonlarca iş imkanı yaratacağını göz önünde bulundurdu.

Oyunlar, Çin’in insan haklarına ilişkin endişe veren tutumu  (Uygur soykırımı ve ünlü tenisçi Peng Shuai’nin maruz kaldığı süreç vb.) nedeniyle boykotlara konu oldu. Başta Amerika Birleşik Devletleri, Büyük Britanya, Kanada ve Avustralya olmak üzere birçok ülke boykot ilan etti. Bu boykot sporcu katılımını etkilemezken, diplomatik olarak oyunlara herhangi bir temsilci göndermemeyi ifade ediyor. 

Yaklaşık altı ay önce Tokyo’da düzenlenen son yaz olimpiyatlarında olduğu gibi, bu oyunlarda da COVID-19 nedeniyle sağlık ve güvenlik protokollerinin uygulanacak olmasından dolayı, oyunlara seyirci katılımının kısıtlı düzeyde olacağı tahmin ediliyor.

Branşlar

Kış sporları branşlarını temelde kar sporları, buz sporları ve kızak sporları olarak üçe ayırabiliriz. 2022 oyunları kar sporlarında; alp disiplini, biatlon, kayakla atlama, kayaklı koşu, serbest stil kayak, kuzey kombine ve snowboard dallarında yapılacak müsabakalara sahne olacak.

Buz sporlarında ise artistik buz pateni, buz hokeyi, curling, kısa mesafe sürat pateni ve sürat pateni yarışları düzenlenirken, kızak sporlarında Luge (Kızak), Skeleton ve Bobsled (Yarış Kızağı) branşlarında sporcular performanslarını sergileyecek.

Alp Disiplini

2022 Kış Olimpiyatları’nda Alp disiplini müsabakaları, Pekin’in Yanqing ilçesindeki XiaoHaituo Alp Disiplini Alanı’nda 6-19 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.

Alp disiplini branşı kendi içerisinde İniş, Super-G, Slalom, Büyük Slalom, Kombine olarak dörde ayrılırken, bu branşlarda kadınlar ve erkekler bireysel müsabakaları yapılacak. Bunlara ek olarak takım müsabakaları, kadınlar ve erkekler karışık olarak düzenlenecek.

Kadınlarda sezonun formda isimlerinden Sofia Goggia, oyunlar öncesi yaşadığı sakatlıktan geri dönerek bilindik performansını sergileyebilecek mi?

Kadınlarda bir diğer yıldız isim Mikaela Shiffrin, muhteşem başladığı yarış sezonunda yeni yılın ilk yarışlarını COVID (+) olması nedeniyle kaçırmış ve sonrasında sene başındaki dominant performansından biraz uzak kalmıştı. Bakalım olimpiyatlarda tekrar o dominant görüntüsüne kavuşabilecek mi?

Erkeklerde sezonun şu ana kadarki bölümünün şüphesiz yıldızı Marco Odermatt olimpiyatlara da damga vurabilecek mi? Tüm bu sorular 19 Şubat itibariyle cevabını bulmuş olacak.

Biatlon

Kayaklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği bir branş olan Biatlonda müsabakalar, Pekin’in 180 kilometre kuzeyinde, 1,665 metre (5,463 ft) yükseklikte, Zhangjiakou yarışma alanlarındaki Hualindong Kayak Merkezinde, 5-19 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Bu müsabakalar kapsamında, bireysel, sprint, takip, toplu çıkış ve bayrak yarışları hem kadınlar, hem de erkekler için yapılacak olup, ayrıca karışık bayrak yarışı da düzenlenecek. 2022 Kış Oyunları, biatlonun efsanelerinden Martin Fourcade’ın emekliliği sonrası ilk olimpiyat olma özelliği taşıyor.

Kayakla Atlama

2022 Kış Olimpiyatları’nda kayakla atlama, Çin’in Zhangjiakou kentindeki Snow Ruyi’de 5-14 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Erkeklerde ve kadınlarda normal tepe müsabakaları düzenlenecek olup, ayrıca erkeklerde büyük tepe ve takım yarışmaları yapılacak. 

Japonya adına mücadele edecek Ryoyu Kobayashi’nin, Çin’de alacağı olası altın madalyaların anlamı şüphesiz diğer isimlere göre daha farklı olacaktır. Sezon içerisinde dalgalı performanslar sergilese de Dünya kupası genel klasman liderliğini kapan Karl Geiger’in performansı da merak konusu. Norveçli Granerud ve Lindvik’in altın madalyaya uzanması sürpriz sayılmaz. Onların dışında sürpriz yapabilecek Slovenleri unutmamak gerekir. Bir önceki oyunlarda altın madalya kazanan Kamil Stoch ise eski performansından uzak. Polonya takımının da durumu farklı değil.

Kadınlarda ise en büyük favori Marita Kramer’in COVID (+) nedeniyle son anda katılamayacağını açıklaması, onu izlemeyi bekleyenler için oldukça üzücü bir gelişme olmakla beraber, yaşanan bu gelişmenin ardından yarışın sürpriz sonuçlar doğurması beklenebilir.

Kayaklı Koşu

2022 Kış Olimpiyatları’nda Kayaklı Koşu müsabakaları, 5-20 Şubat tarihleri arasında Zhangjiakou kentindeki Kuyangshu Nordic Center ve Biatlon Center’da yapılacak. Bu branşı ana başlık olarak mesafe ve sprint yarışları olarak ikiye ayırabiliriz. Mesafe yarışları kapsamında serbest, skiatlon, klasik stil ve bayrak yarışları hem kadınlar hem de erkeklerde yapılacak. Sprint yarışları ise bireysel ve takım yarışmaları şeklinde kadınlar ve erkeklerde düzenlenecek.

Serbest Stil Kayak

2022 Kış Olimpiyatları’nda serbest stil kayak müsabakaları, Zhangjiakou’daki Genting Snow Park’ta ve Pekin’deki Big Air Shougang’da 3-19 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Toplam 13 serbest stil kayak etkinliği yapılacak. Aerials, Big Air, Moguls, Halfpipe, Kros ve Slopestyle olarak toplam 6 dalda erkekler ve kadınlar mücadele edecek olup, ayrıca Aerials branşında kadınlar ve erkekler karışık mücadelesi yapılacak.

Kuzey Kombine

2022 Kış Olimpiyatları’nda Kuzey Kombine yarışları, Kuyangshu Nordic Center ve Biatlon Center’da yapılacak. Büyük tepe ve normal tepede bireysel mücadelelere ilave olarak büyük tepede yapılacak takım mücadelesi ile toplam üç etkinliğin 9-17 Şubat tarihleri ​​arasında yapılması planlanıyor. Ayrıca bu branşta sadece erkek sporcular yer alıyor.

Snowboard

2022 Kış Olimpiyatları’nda snowboard müsabakaları, Zhangjiakou’daki Genting Snow Park’ta ve  Pekin’deki Big Air Shougang’da yapılacak. Yarışların 5-15 Şubat tarihleri ​​arasında düzenlenmesi planlanıyor. Toplam 11 snowboard etkinliği yapılacak. Big Air, Paralel Büyük Slalom, Halfpipe, Kros ve Slopestyle olmak üzere toplam 5 dalda kadınlar ve erkeklerin mücadelesine ek olarak krosta karışık takımlar mücadelesi düzenlenecek.

Artistik Buz Pateni

2022 Kış Olimpiyatları’nda artistik buz pateni yarışmaları, Çin’in Pekin kentindeki Capital Kapalı Stadyumu’nda yapılacak. Beş yarışma 4-20 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Teklerde kadınlarda ve erkeklerde mücadeleler yapılırken, çiftler ise buz dansı ve takım müsabakalarında yarışacak. Kadınlarda 2006 doğumlu Kamila Valieva, favori olarak katıldığı organizasyonda dikkatleri üzerine çekerken, erkeklerde ABD adına yarışacak olan Çin asıllı Chen de hem favori olması hem de atalarının vatandaşı olduğu ülkede farklı bir ülke adına yarışacak olması nedeniyle dikkatleri üzerine çeken bir diğer isim.  

Buz Hokeyi

2022 Kış Olimpiyatları’nda buz hokeyi karşılaşmaları, 18.000 kişilik Pekin Ulusal Kapalı Stadyumu ve 10.000 kişilik Wukesong Arena’da oynanacak. NHL’in COVID-19 tedbirleri kapsamında ligdeki oyuncularını olimpiyatlara göndermeyecek olması, favori ülkeleri de doğrudan etkilemiş vaziyette.

Curling

2022 Kış Olimpiyatları’nda curling müsabakalarının, olimpik yeşil alanlardan biri olan Pekin Ulusal Su Sporları Merkezi’nde 2-20 Şubat tarihleri arasında, oyunların her gününde yapılması planlanıyor. Kadınlar, erkekler ve karışık olmak üzere üç ayrı dalda takımlar madalya mücadelesi verecek.

Kısa Mesafe Sürat Pateni

2022 Kış Olimpiyatları’nda kısa mesafe sürat pateni müsabakaları kapsamında, Pekin kentindeki Capital Kapalı Stadyumu’nda 5-16 Şubat 2022 tarihleri ​​arasında toplam dokuz kısa mesafe sürat pateni yarışı düzenlenecek. 500, 1000 ve 1500 m. bireysel ile 3000 ve 5000 m. bayrak yarışlarında kadınlar ve erkekler ayrı kategorilerde yarışırken, 2000 m. bayrak yarışında takımlar karışık olarak mücadele edecek. 

Sürat Pateni

2022 Kış Olimpiyatları’nda sürat pateni müsabakaları, 5-19 Şubat tarihleri ​​arasında Pekin’deki Ulusal Sürat Pateni Ovali’nde (“Ice Ribbon”) yapılacak. 2018’de olduğu gibi 7’si erkekler ve 7’si kadınlar olmak üzere toplam 14 yarış düzenlenecek.

Kızak (Luge)

2022  Kış Olimpiyatları’nda Luge yarışları, Yanqing ilçesinde bulunan Xiaohaituo Bobsled ve Kızak Pisti’nde yapılacak. 4-10 Şubat tarihleri ​​arasında toplam dört kızak etkinliği düzenlenecek. Tekler kadınlarda ve erkeklerde yaşanacak mücadelelerinin yanı sıra, çift erkekler ve karışık takım yarışları düzenlenecek.

Skeleton

2022 Kış Olimpiyatları’nda Skeleton, Yanqing ilçesindeki Xiaohaituo Bobsled ve Kızak Pisti’nde 10-12 Şubat tarihleri ​​arasında yapılacak. Kadınlar ve erkekler olmak üzere toplam iki Skeleton  müsabakası düzenlenecek.

Bobsled

2022 Kış Olimpiyatları’nda Bobsled, Yanqing ilçesinde bulunan Xiaohaituo Bobsled ve Kızak Pisti’nde yapılacak. 4-20 Şubat tarihleri ​​arasında toplam dört yarış kızağı etkinliği düzenlenecek. Kadınlar monobob müsabakalarının yanı sıra kadınlar ikili, erkekler ikili ve dörtlü ekipler halinde madalya mücadelesi verecek. 

. 2022 Kış Olimpiyatlarında Türkiye

Ülkemizi 2022 kış olimpiyatlarında yedi sporcumuz temsil edecek. Henüz uluslararası organizasyonlarda madalya alabilecek kadar iddialı bir konuma gelmiş olmasak da, bu tür organizasyonlara kota kazanarak katılım devamlılığı sağlamak, ülkemizde kış sporlarının gelişimi adına oldukça önemli.

Madalya Sıralaması

Her olimpiyatta olduğu gibi bu oyunlarda da herkes tarafından merak edilen konu, ülkeler arası madalya sıralaması olacaktır. Bu tablonun zirvesinde 2018’de olduğu gibi yine Norveç’in olması bekleniyor. Aksi bir sonuç, sürpriz olarak değerlendirilecektir.

Sonuç

Sporun özünde olan rekabet duygusu ile muhteşem doğa manzaralarını bir arada yaşamak, yıldızların efsane olma mücadelesi ile yeni yıldızların doğuşuna şahit olmak  her zaman özeldir. Yaşanması kaçınılmaz sürprizlere tanıklık etmek için 2022 Kış Olimpiyatlarını yakından takip etmenizi önerir, spora bakışınıza yeni bir ufuk açacak bu muhteşem organizasyonu kaçırmamanızı dilerim. Keyifli seyirler…

Yazar: Mehmet SOYLU

Editöryal Düzenleme:Yavuz AKYOL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top