Close

Toprak Sezonu Ortasında, Kral ile Prens Karşı Karşıya!

Şu ana kadar 2022, erkekler tenisi için tartışmasız dopdolu bir yıl oldu. Djokovic’in sınır dışı edilmesini takiben Nadal’ın Avustralya Açık şampiyonu olup 21. Grand Slam şampiyonluğuna ulaşması, bunun üstüne tam Nisan ayına kadar maç kaybetmeyip Acapulco şampiyonu, IW finalisti olması üst sıralardaki oyuncular arasında Rafa’yı biraz sivriltti. Ancak şüphesiz sezonun yıldızı, kendisi de dahil olmak üzere kimsenin tahmin etmediği bir sezon geçiren, 9 numaraya kadar yükselen ve 2022’de 27-3 ile %91’lik bir galibiyet yüzdesi elde eden Carlos Alcaraz. Henüz 18 yaşında olan ve gerek İspanyol olması, gerek genç yaşında elde ettiği başarılarla sık sık Rafael Nadal ile kıyaslanan Carlos Alcaraz. Kaburgasından sakatlanmasını takiben kaybettiği Taylor Fritz maçı haricinde 2022’de yenilgisiz olan Rafa ile şimdiden bu yıl 3 şampiyonluğu olan Alcaraz Madrid Masters’ta aynı çeyreğe düştüler be epik bir maç oynadılar. Peki bu eşleşmenin dinamikleri ne? Alcaraz gerçekten Nadal ile kıyaslanabilir bir oyun yapısına sahip mi? Hangi sporcunun gençliğinde yaptığı patlama daha görkemliydi? Birlikte inceleyelim.

Nadal’ın 2017 ve sonrasında dönüştüğü oyuncu ile kariyerinin başında olduğu oyuncu profilleri çok farklı. Kariyerinin ilk yıllarında rallilere kick servisle başlayan, her topu o puan maç puanıymışçasına kovalayan, çizginin gerisinde rakibine hata yaptırmaya yönelik defansif bir oyun oynayan Rafa, 2016 sonunda yaşadığı koç değişimi ve artık vücudunun eski oyununu kaldırmadığını kabul etmesi ile birlikte ultra ofansif bir oyuncuya dönüşmüş vaziyette. Kariyeri ilerledikçe gelişen servisi, ve yaşlandıkça agresifleşen backhandi, zaten iyi olan tenis zekası, forehandi ve voleleriyle birleşince ortaya komple bir oyuncu çıktı; ki bu da Nadal’ın 30 yaşından sonra 3 Hard Kort slami daha kazanmasında anahtar rol oynadı. Tenis otoriteleri Nadal için “bu oyunla 30 yaşından sonrasını göremez” yorumlarını yaparken Rafa şuan hala oyunun zirvesinde.

Alcaraz için ise durum bambaşka. Alcaraz henüz 18 yaşında olmasına rağmen mükemmele yakın bir oyun oynuyor. Oyununda zafiyet yaratan bariz bir eksikliği yok. Alcaraz son derece süratli, teknik ve motive. Üstüne üstlük son derece ofansif bir forehand ve backhand sahibi. Vuruşlarındaki agresifliği onu ideal bir hard kort oyuncusu yapsa da Alcaraz hareket koordinasyonu ve hızı ile toprak kortlar için de uygun bir oyuncuya dönüşüyor. Hatta oyununun tek eksiği sayılabilecek servis zafiyeti toprak kortlarda nötralize olduğu için toprak kortlarda kimi zaman avantajlı bir konumda bile kalabiliyor; ki yarı finalde iki maç puanı çevirip aynı gün final oynayarak kazandığı ATP Barcelona şampiyonluğu da bunu kanıtlar nitelikte.

Alcaraz 2021 sonunda verdiği bir röportajda idolünün Rafael Nadal olduğunu, ancak kendi oyununu Roger Federer’in oyununa benzettiğini belirtmişti. Bu saptamanın doğru olduğu Alcaraz’ı bir kez bile izleyince anlaşılıyor. Aynı Federer gibi uzun rallilerde başarıyla kalabilse de onun tercihi ofansif vuruşlarla kısa puanlara gitmek. Lakin Alcaraz oyununu güvenle Federer’in oyunuyla kıyaslamak istiyorsa servisini geliştirmeli. Bunun haricinde gerek drop shot becerileri gerek agresif oyunu ile, Federer’i hayli andırıyor – Dimitrov gibi teknik benzerliği ile değil, oyun stili olarak – .

2022’de Alcaraz’dan Ne Beklemeliyiz?

Alcaraz hali hazırda beklentileri fazlasıyla aşmış durumda. Başardıkları ile gerek tenis kamuoyunun gerek kendisinin beklentilerini aşan Alcaraz, üst üste Nadal, Djokovic ve Zverev’i yenerek kazandığı Madrid Masters’ın ardından dünya 6 numarasına kadar yükselmiş vaziyette. Bu süreçte bir ATP 500 iki de ATP 1000 Masters kazanan Alcaraz için kariyerindeki bir sonraki hedef muhtemelen bir Grand Slam’de şampiyonluk ya da final elde etmek olacak. 18 yaş, 5 set üzerinden oynanan arka arkaya 7 maç kazanmak için fazla erken olabilir; zira tarihte bunu başaran bir avuç tenisçi var; lakin Alcaraz son 10 yılda erkekler tenisinin çıkardığı en büyük yetenek ve birisi bu elit kulübe girmeye adaysa bu kesinlikle Alcaraz. Ben yılı ilk 5’te bitirmesini ve birkaç kupa daha kazanmasını bekliyorum. Ancak bu mucize genç adam bir Grand Slam sürprizi de yapabilecek mi hep birlikte göreceğiz. Formunu arayan bir Djokovic, kaburga sakatlığından sonra tekrar kazanma alışkanlığı elde etmek isteyen bir Nadal ve hayli sallantıda olan Next-Gen ile birlikte 2022 erkekler tenisi için birçok sürprize ve heyecana gebe.

Bildiğimiz tek şey, erkekler tenisinin yıllardır aradığı starını bulmuş olduğu, ve bizim keyifle izleyecek yeni bir sporcu kazandığımız.

Yazar: Mert KALENDER

Editöryal Düzenleme: Yiğit Halil KIRCA & Serkan ÖZDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top