Close

Kızlar, Erkekler Liginde Şampiyon Oldu!

Tamamı 12 yaş altı kızlardan oluşan kız futbol takımı SB Frankfort, erkekler liginde bitime 2 hafta kala şampiyonluğa ulaştı.

Britanya’nın Devon bölgesinde kurulan, 12 yaş altı kız futbol takımı SB Frankfort, Devon’da kendi yaşlarında oynayacak kız takımı bulamadıkları için mücadele ettikleri Devon Junior Minor League’de Drake FC’yi yenerek şampiyonluğa ulaştı.

The Football Assocatiaon (FA), 2016 Mayıs’ından bu yana elit küçük kızlar takımlarının, erkekler liginde oynamasına izin veriyordu. SB Frankfort, bu şampiyonlukla erkekler liginde şampiyonluğa ulaşan ilk kız takımı oldu. Bu sezon oynadıkları 17 maçın 14’ünü kazanan SB Frankfort, toplamda 75 gol kaydetti. 

Dört yıl önce kurulan takımın yöneticilerinden Adam Wallis; “Maç yaparak ilerleyebilirler. Bu nedenle başarısızlığı göze alarak, maç ve antrenman yapmak için erkeklerin ligine dahil oldular. Ancak hiçbirimiz böyle bir başarıyı hayal bile etmemiştik. Bir ilki başardılar” ifadelerini kullandı.

Takımın antrenörlüğünü yapan James Brown-Tunnell açıklamasında; “Bu, tüm ekip için inanılmaz büyük bir başarı. Bu sezon herkes görevini fazlasıyla yerine getirdi. 4 yıldır bunun için çabalıyoruz ve bu durumdan daha fazla mutlu olamazdım. Buradaki asıl amaç kızların karşısında bir mücadele alanı yaratmaktı ve şimdi onların ligi kazandıklarını olarak görmek inanılmaz bir duygu. Onlardan şüphe edenler olabilir ama kızların da erkeklere karşı oynayabileceğini  kanıtlamış olduk. Ligde iki maçımız kaldı ve bu kalan maçları da aynı azimle oynayacağız. Amacımız, 12 Mayıs’ta gerçekleşecek kupa finaline kadar yenilmemek. Destekleri için tüm ailelere ve eşim Gemma’ya teşekkür ediyorum”.

SB Frankfort’un son maçta yendiği FC Drake’in çalıştırıcısı Martin Shaw ise “Biz ligdeki en iyi iki takımız. Ama bana göre kızlar şampiyon olmayı hak etti” diyerek rakip takımı tebrik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top