Close

Gözler Eyüpspor’da

TFF 1. Lig’de heyecan, 12 Ağustos Cuma akşamı oynanan Altay-Samsunspor mücadelesi ile başladı. Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e yükselme rekabeti çekişmeli müsabakalara sahne olmuş; Ümraniyespor, İstanbulspor ve Ankaragücü mutlu sona ulaşmıştı. 

Süper Lig’e yükselen üç ekipten ikisinin İstanbul takımı olması nedeniyle, 2022-23 sezonunda Süper Lig’de yer alan İstanbul ekiplerinin sayısının 8’e yükselmesi dikkat çekici bulunmuş, spor kamuoyunda çeşitli yorum ve eleştirilere neden olmuştu. Bize öyle geliyor ki bu konu uzun süre daha zaman zaman gündemi meşgul edecek bir konu olmaya devam edecektir. Zira, bu yazımızın konusunu oluşturacak Eyüpspor da geçen sezon Süper Lig’i zorlamış ancak play-offlar neticesinde kapıdan dönmüştü. Son birkaç sezonda gösterdiği performans ve yaptığı transferler ile adından söz ettiren eflatun sarılı ekip Süper Lig’e yükselme konusunda kararlı görünüyor. 

Kulübün Yükselişi ve Başkan Murat Özkaya

Eyüpspor’un son sezonlardaki yükselişini aslında 2019 yılındaki başkanlık seçiminin sonucu ile bağdaştırmak mümkün. Yani kulübün Süper Lig adayı olarak görülmesi noktasına gelen süreç için, Murat Özkaya’nın başkan seçildiği tarih milat olarak belirlenebilir. 

Murat Özkaya, oto kiralama sektöründe bazı büyük şirketlerin sahibi olup Eyüp/İstanbul doğumludur. Başkanlığa geldiği tarihte Eyüpspor borçlar ve temlikler nedeniyle ekonomik problemlerle boğuşmaktaydı ve 2. Lig’de küme düşme adaylarından birisi halindeydi.

Özkaya döneminde eflatun-sarılılar önce kümede kalmayı başardı. Ardından 2020-21 sezonuna iddialı bir giriş yapan Eyüpspor, 2. Lig’de tüm zamanların en yüksek puanını alarak (82) şampiyon oldu ve 1. Lig’e yükseldi. 2021-22 sezonunda ise yukarıda bahsedildiği üzere Süper Lig aşkına mücadele verdi ve play-offlarda Bandırmaspor’a elenerek bu hayalini ertelemek zorunda kaldı.

Bu dikkat çekici performans haricinde de Eyüpspor kamuoyunda kendine önceki yıllara göre çok daha sık yer buldu. Gerek Süper Lig’de oynamayan bir kulüp için sansasyonel diye tanımlanabilecek transferleri gerekse başkan Murat Özkaya’nın iş hayatı ve çeşitli açıklamaları ile adından sıkça söz ettirdi.

Nitekim, hakem tartışmalarına konu olan gergin Bandırmaspor serisinde kaybedilen maç sonrasında sahaya inerek rakip takım futbolcularını tebrik eden Özkaya spor kamuoyunda bu davranışı nedeniyle destek görmüştü.

Ayrıca Eyüpspor başkanı Eyüp doğumlu olduğunu vurgulayarak semt kimliğini öne çıkaracak şekilde yapılanma ve bu kapsamda yeni stadyum projeleri açıklamıştı.

Özkaya’nın takdir toplamasıyla en çok hatırda kalan davranışı ise şüphesiz, pandemi döneminde oyuncular arasında bulaşma riskini en aza indirgeyebilmek amacıyla bir özel üniversitenin yurdunu kiralayarak sporcu sağlığı ön plana çıkartan hamlesiydi…

Bir Kısmı Kamuoyunda Tartışmalar Yaratan Transferler

Madalyonun öteki yüzünde ise Özkaya yönetiminin bazı tartışma yaratan hamlelerinden söz edilebilir. Eyüpspor, 2020-21 sezonunun devre arasında Galatasaray’dan genç oyuncu Erencan Yardımcı’yı 4.2 milyon TL bonservis bedeli ödeyerek transfer etmişti. Genç oyuncu pek de forma şansı bulan bir isim olmadığından, harcama limitleri bağlamında bu transfer tartışmalara yol açmıştı. Eyüpspor asbaşkanının yaptığı açıklamaya göre bu transferin kulüp sponsoru olan ve kulüp başkanının yönetiminde etkili olduğu oto kiralama şirketi tarafından üstlenildiği ifade edilmişti.

Devam eden süreçte Erencan Yardımcı’nın Eyüpspor’da da pek süre almaması akıllara daha önceki sezonlarda tartışma yaratan Fenerbahçe- Ertuğrul Taşkıran- Boluspor üçgenini getirdiyse de oyuncu daha sonra kiralık olarak Alanyaspor’un yolunu tutarak Süper Lig’e geri döndü. Ancak harcama limitleri bağlamında yapılan tartışmalar baki kaldı.

Eyüpspor, 2021-22 sezonunda 1. Lig’de yarışacak kadroda ise daha önce Süper Lig’de oynamış bazı futbolculara yer vermişti. Birçok tanıdık simanın yer aldığı kadroda; Oğulcan Çağlayan, Bogdan Stancu, Umut Bulut, Jesse Sekidika, Metehan Mertöz gibi yolu farklı sezonlarda Galatasaray’dan geçmiş oyuncuların bulunması dikkatleri çekmiştir.

Yine bu sezon da Eyüpspor, Galatasaray ile sözleşmesi sona eren Ryan Babel’i ve kiralık gönderilmesine karar verilen Alpaslan Öztürk’ü renklerine bağlamıştır. 

Bu noktada hatırlatılması gereken nokta, başkan Murat Özkaya’nın Galatasaray genel kurul üyesi olduğu bilgisidir. Tartışmalı Erencan transferi ve yolu Galatasaray’dan geçmiş oyuncuların Eyüpspor’u sıklıkla tercih etmesi kulüpler arası bir ilişki olduğu yorumlarının yapılmasına neden olmaktadır.

Ayrıca, Galatasaray’ın forma sponsoru olan oto kiralama şirketinin kamuoyunda Eyüpspor başkanı ile bağlantılı olduğu iddia edilmektedir.

Özkaya’nın aynı sektördeki şirketlerinden bir diğeri de devlet bankalarından birisiyle içinde bulunduğu karmaşık ilişki sebebiyle bazı sorgulamalara maruz kalmıştı.

Yeni Yasa – Yeni Sezon

Türkiye liglerinde yeni sezonun, önceki sezonların aksine sportif bağlamın yanı sıra hukuki boyutta da takip etmeye değer olacağı kanaatindeyiz. Cumhuriyetin 100. yılı gibi imza denilebilecek bir sezonda başarı elde ederek iz bırakmaya gayret edecek olan kulüpler, bir yandan da 7405 Sayılı Spor Federasyonları ve Spor Kulüpleri Yasası’nın getirdiği düzenlemelere uyum sağlamak mecburiyetindeler…

Eyüpspor’un güçlenmiş kadrosuyla yeni sezonda Süper Lig’in yolunu tutması futbolseverler için pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Sürdürülebilir bir yapı ile örnek gösterilecek bir semt takımı olma iddiasındaki Eyüpspor’un, ortaya koyduğu vizyon ile yukarıda kısaca özetlenen tartışma konuları arasındaki çelişki, bu hikayenin varacağı noktanın tahmin edilebilirliğini tam bir kapalı kutu haline getirmektedir. 

Bu sezondan itibaren her kulübün tüzüğünü ve planlamalarını 7405 Sayılı yasaya uydurması gerektiği bilinmektedir. Aslında kulübün başkan düzeyindeki söylemleriyle yasanın içerdiği ekonomik tedbirler paralellik göstermektedir.

Ancak uzun vadede yasadaki mali denetim düzenlemeleriyle çelişki olarak değerlendirilmesi mümkün eylemlerin hukuki bir sorumluluğa yol açıp açmayacağı, yasanın pratiği açısından takip etmeye değer ayrı bir mesele olacaktır.

Yazan: Uluç Ali Demir

Editöryal Düzenleme: Medine Canarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top