Close

Formula 1 Alev Aldı: Türkiye GP’si

2021 Formula 1 Türkiye Grand Prix’i, Dünya’daki en hızlı arabalar, en yetenekli sürücüler ve inanılmaz bir aerodinamik yapısına sahip olan dünyadaki en güzel pistlerden biri Intercity İstanbul Park… Bu hafta sonu bizi entrikalarla , akıl oyunlarıyla dolu ve oldukça gergin geçeceği muhtemel bir yarış bekliyor.

Bugün Sporosfer ekibi olarak sizlere geçtiğimiz yıl uzun bir aranın ardından tekrar ülkemize dönen, motor sporlarının zirvesi olan Formula 1 Türkiye GP’sini her yönüyle anlatmaya çalışacağız.

Türkiye’deki Formula 1 serüveni 2011’de son bulmuştu. Ta ki 2020 yılında düzenlenecek olan 22 yarıştan 10’un pandemi nedeniyle takvimden çıkarılması ve boşalan fikstüre İstanbul Park’ın eklenmesine kadar. Bu sayede geçen yıl ülkemize dönen Formula’nın, 2021 sezonu için tekrardan ülkemize dönmesi kararlaştırıldı ancak Türkiye’deki Covid-19 vakalarının artması ve İngiltere hükümetinin Türkiye’yi kırmızı listeye almasından dolayı iptal edilmişti, daha sonra ise İngiltere’nin , Türkiye’yi kırmızı listesinden çıkarmasıyla birlikte Türkiye GP’sini tekrardan ülkemize döndü.

Geçen yıl Covid-19 salgını sebebiyle seyircisiz gerçekleştirilen yarış 2021 yılında ise seyircili olarak gerçekleştirilecek bu sayede ülkemizdeki Formula 1 hayranları, motor sporlarının zirvesini canlı deneyimleme şansı elde edecekler. Bu yılki yarışta 100 bin biletli seyircinin yarışı izlemesi planlanıyor. Intercity İstanbul Park pisti bu seneki yarıştan önce bakıma alındı ve pistin neredeyse her yeri daha modern hale getirildi. Pistin kerbleri FIA ‘nın talepleri doğrultusunda yenilendi ve bazı kısımlara çift kerb eklendi. Aynı zamanda pistteki bariyerler de FIA’nın talepleri doğrultusunda değişime uğradı. Intercity başkanı Vural Ak, büyük bir ilgiyle beklenen Formula 1 Türkiye GP’sini 100 bin kişinin canlı izleyeceğini ve özellikle yurt dışından gelen yarış severlerin katılımlarıyla 3 günlük etkinliğin Türkiye’ye 100 milyon doların üzerinde bir katkı sağlayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl adeta yoktan var olan ve 9 yılın ardından tekrar ülkemize dönen yarış için pist yetkilileri yarıştan 1 hafta önce asfaltlama çalışması yapmışlardı ve yarış günü yağan yağmur sebebiyle araçlar oldukça az yol tutuşuna sahiptiler bu nedenle sürpriz sonuçlar ve kazalarla dolu bir yarış izlemiştik. Geçen yıl yol tutuşunun az olmasından dolayı birçok pilot piste dökülen yeni asfaltı eleştirmişti. Formula 1’in lastik tedarikçisi Pirelli ise geçtiğimiz yıla kıyasla daha yumuşak lastikler getirerek yol tutuşunu arttırmayı planlıyor. 

2020 Türkiye GP’sinde kariyerinde ilk defa pol pozisyonu alan Racing Point pilotu (Takım şu anda Aston Martin adıyla yarışmaktadır.) Lance Stroll yarışa 1. çizgiden başlamış ancak yarış esnasında geriye düşerek yarışı 9. tamamlaya bilmişti. Öte yandan 2020 Formula GP’sine 6. sıradan başlayan Lewis Hamilton, gerilerden gelip yarışı lider olarak tamamlamış ve 7. şampiyonluğunu elde ederek Michael Schumacher’e ait olan 7 şampiyonluk rekorunu egale ederek sezonu zirvede tamamlayacağını garantilemişti.

2021 Formula Türkiye GP’si, Şampiyona şampiyonluğu için büyük bir önem taşıyor. 2021 F1 sezonunda 21 yarışın 15’i geride kaldı ve bu yarışların 7’sini Hollandalı Red Bull Racing pilotu Max Verstappen kazandı. Mercedes AMG için yarışan ve 7 kez Dünya Şampiyonu olan Britanyalı Lewis Hamilton ise 5 yarış kazanabildi. Red Bull Racing pilotu Sergio Perez, Alpine pilotu Esteban Ocon ve McLaren pilotu Daniel Ricciardo 1’er yarış kazanarak kürsünün en üstünde yer alan diğer isimler oldular. Küçük bir not: olaylarla dolu İtalya GP’sini Daniel Ricciardo’nun McLaren ile kazanması sezonun en özel anlarından biriydi. 2021 Formula 1 Şampiyonası liderliği için yarışan yalnızca 2 pilot var. Lewis Hamilton 246 puanla liderliğini sürdürürken; 244 puanla Max Verstappen onu takip ediyor. 24 yaşındaki genç Hollandalı Verstappen, bu seneki her yarışta aracını agresif bir şekilde kullansada kusursuza yakın bir performans sergiledi. O, böylece şampiyonluk için ne kadar istekli olduğunu ve şampiyonluğu ne kadar çok istediğini herkese kanıtlamış oldu. Öte yandan Mercedes AMG pilotu Lewis Hamilton ise; 4 yıl üst üste kazandığı şampiyonluk serisini arttırmak ve Michael Schumacher ile paylaştığı en çok şampiyon olan pilot unvanını egale ederek tarihe geçmek istiyor.

Şampiyonluk Yarışı 

Bir yanda henüz kariyerinin başlarında olan, kendisini kanıtlamak isteyen ve belki de Grid’deki en yetenekli sürücü Max Verstappen bulunurken diğer yanda ise kendisini 7 kez tüm dünyaya kanıtlamış, kariyerinin sonlarında olan ve motor sporlarındaki tek siyahi şampiyon Lewis Hamilton bulunmakta. 2021 Türkiye GP’si ise bu 2 pilot için oldukça öneme sahip. Kıran kırana geçen şampiyonluk yarışında bu yarışı kazanan pilot aradaki puan farkını açabilir ve son yarışlara psikolojik olarak oldukça üstün bir şekilde girebilir. 

Bu yılki şampiyonluk rekabeti sadece sürücüler arasında geçmiyor. Red Bull Racing patronu Christian Horner ve Mercedes AMG patronu Toto Wolff medya karşısında sürekli söz düellosunda bulunarak adeta psikolojik üstünlüğü yaptıkları açıklamalarla ve akıl oyunlarıyla elde etme peşindeler.

12 Eylül’de İtalya’da gerçekleşen yarışta Lewis Hamilton ve Max Verstappen temas yaşamış olup Hamilton’ın önde gittiği yarışta ona çarpan ve adeta arabasının üstüne çıkan Verstappen geçtiğimiz yarışta 3 sıra cezası almıştı. Yaşanan temasın ardından 2 pilot arasındaki gerginlik ve rekabet en üst seviyeye çıkmış durumda. Hollandalı pilot geçtiğimiz İtalya yarışını Türkiye GP’sini kazanarak telafi etmek isteyecektir, öte yandan Lewis Hamilton ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi Türkiye GP’sini üst üste 2. kez kazanarak avantaj elde etmek ve liderliğini sürdürmek istiyor.

Red Bull Racing takımı 2021 Türkiye GP’si için araçlarına özel bir renk tasarımı uygulayacak. Araçların renginin kırmızı – beyaz olması bekleniyor. En son yapılan Rusya GP’sinde yeni motora geçen ve bu nedenle yarışa son sıradan başlayan Max Verstappen Türkiye GP’sinin sıralama turlarından iyi bir süre yakalayarak yarışa ilk sıradan başlamak isteyecektir.

2021 Formula 1 serüveninin 16. yarışı olan Türkiye GP’si şampiyonluk için oldukça önem taşımakta. Motor sporlarının zirvesi olan Formula 1’e geçen yılın ardından yeniden ev sahipliği yapacak ülkemiz tüm dünyadaki Formula 1 severlerini bu heyecanlı ve gergin geçmesi beklenen yarışta buluşturacak, ayrıca Formula 1’in ülkemiz için yaptığı reklam ve döviz girişi sayesinde önümüzdeki yıllarda Türkiye GP’sinin Formula 1 takviminde kalıcı olması ihtimaller dahilinde. Turizm bakanlığı Türkiye GP’sinin kalıcı olması için destek vereceğini açıkladı ve Intercity başkanı Vural Ak, bu hafta içerisinde Formula 1 CEO’su Stefano Domenicali ile 10 yıllık bir kontrat için görüşeceklerini belirtti.

Yazan: Hakan Can Uğuzluoğlu

Editöryal: Serkan Özdemir & Yavuz Akyol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top