Close

Ezeli Rakibe Transfer Olarak Sansasyon Yaratmış İsimler

Futbolda tarih boyunca birçok futbolcu yıllarca hizmet ettiği kulüplerden ezeli rakiplerine transfer olmuştur. Bunların bazıları taraftarlar tarafından umursanmazken, bazıları taraftarları deliye döndürüp yönetime isyan ederek istifasını istemesine gidecek kadar etki yaratmıştır. Bu yazımızda sizlere en çok tepki toplayan 10 transferi anlatacağız.

10. TÜMER METİN

Uzun yıllar boyunca Beşiktaş forması terletip kulübün emektar futbolcularından olan Tümer Metin kariyerinin son yıllarına doğru kulübün efsanelerinden biri olarak futbolu bırakırken, ezeli rakibi Fenerbahçe’ye transfer olmuştur. Bu transfer Beşiktaş kulübünün en köklü taraftar grubu olan Çarşı’yı çok kızdırmıştır. İkonikleşen küfürsüz tezahürat da Tümer Metin için yazılmıştır.

9. LUİS FİGO

Futbol dünyasının efsanelerinden sayılan Portekizli kanat oyuncusu Figo, 5 yıl boyunca İspanya’nın en köklü kulüplerinden biri olan FC Barcelona formasını giymiştir. 5 yıl boyunca taraftarın sevgisini kazanan Figo, şok bir kararla ezeli rakibi olan Real Madrid kulübüne transfer olmuştur. Burada da 5 yıl forma giyip iyi işler başaran Figo, günümüzde bile Barcelona taraftarları tarafından nefret edilir konumda. Katalan temsilcisinin taraftarı kendisine ‘hain’ diye hitap ediyor.

8. TANJU ÇOLAK

Birçok kişi tarafından Türkiye futbolunun en iyi golcüsü olarak kabul edilen Tanju Çolak, 5 yıl boyunca Galatasaray formasını terletip 5 yılın ardından ezeli rakip Fenerbahçe’ye transfer olmuştur. Bu transfer Galatasaray taraftarını çok kızdırmıştı. Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra “Ben her zaman Galatasaraylıydım” diye açıklama yapsa da Galatasaray taraftarının hala kızdığı isimlerden biridir.

7. MATS HUMMELS

Bayern Münih altyapısından yetişip genç yaşta ezeli rakip Dortmund’a transfer olan başarılı Alman stoper Hummels, yıllar boyunca kulübün değişmez isimlerinden biri oldu. Ancak 2016 yılına Bayern Münih’e geri dönen Alman stoper Dortmund taraftarını çileden çıkardı. 3 yıl Bayern forması terleten Hummels, 2019 yılında Dortmund’a geri dönerek taraftarın gözünde az da olsa sevgi kazanmıştır.

6. GÖKHAN GÖNÜL

Türkiye futbolunun yetiştirdiği en iyi sağ bek olarak kabul edilen Gökhan Gönül, uzun yıllar Fenerbahçe formasını terletmiştir. Artık kulübün ikonik isimlerinden biri olan Gökhan Gönül 2016 yılında ezeli rakip Beşiktaş’a transfer olarak tepki toplayan futbolcuya bir Beşiktaş-Fenerbahçe maçında Fenerbahçeli taraftarlar tarafından dolar atılmıştır.

5. HAİM REVİVO

Fenerbahçe’nin 2000-2001 yılında sezonundaki şampiyonluğunda önemli rol sahibi olan Revivo çok kısa sürede taraftarın sevgilisi haline gelmişti. 2002-2003 yılında işler Fenerbahçe için çok da yolunda gitmiyordu. Bu kötü gidişatta ezeli rakip Galatasaraya giden Revivo günümüzde hala Fenerbahçe taraftarları tarafından “Hain Revivo” olarak anılmaktadır.

4. CARLOS TEVEZ

Manchester United’ın 2007-2009 yılları arasındaki başarılı kadrosunun önemli parçalarından biri olan Tevez şok edici bir şekilde şehrin mavi yakasına yani Manchester City’ye transfer olmuştur. Kulüpten ayrılırken ayrılma gerekçesi olarak Manchester şehrinin çok yağmurlu olduğunu söyleyen Tevez’in şehrin bir diğer takımına transfer olması da enteresan bir olaydır.

3. GONZALO HİGUAİN

​2013 yazında transfer olduğu Napoli’de inanılmaz bir sezon geçiren Higuain İtalyan ekibinde tekrar vitrine çıkmayı başarmıştı. 90 milyon Euro gibi rekor bir bonservisle ezeli rakip Juventus’a transfer olan Arjantinli yıldız, kazandırdığı paraya rağmen ciddi tepki topladı. Napoli başkanı bile onun için “hain” yakıştırması yapmıştı.

2. LEONARDO BONUCCİ

Uzun yıllar boyunca Juventus forması terleten Bonucci 2017 yılında şok edici bir kararla ezeli rakiplerden Milan’a transfer oldu. Juventus taraftarını çok kızdıran Bonucci 1 yıl Milan forması giyip Juventus’a geri döndü. En başta bu dönüşe çok tepki veren Juventus taraftarı günümüzde Bonucci’yi affetti ve yeniden takım kaptanı oldu.

1. ROBİN VAN PERSİE

Uzun yıllar Arsenal forması giyen ‘Uçan Hollandalı’ lakaplı Van Persie kulübün emektar ve ikonik isimlerinden birisidir. Arsenal’da futbolu bırakması beklenen Van Persie 2012 yılında şok bir kararla ezeli rakiplerden Manchester United’a transfer olmuştur. Bu transfere çok kızan Arsenal taraftarları sosyal medyadan Van Persie’ye hakaretler edip formasını yaktıkları videolar paylaşmışlardır.

Yazan: Bartu Tarık TANTA

Editör: Sıla YÜZER & Medine CANARSLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Comments
scroll to top