Close

Erik ten Hag’ın United Yolculuğu

Manchester United’ın Erik ten Hag’la anlaşmasının altında 52 yaşındaki menajerin çizdiği uzun vadeli vizyon yatıyor. 

United futbol direktörü John Murtough, teknik heyet sorumlusu Darren Fletcher ve CEO Richard Arnold, Ajax’ın izin vermesinin ardından 21 Mart’ta Hollanda başkentine uçtu ve Ten Hag’ın açık sözlü görüşleri karşısında şaşkına döndü. Ten Hag’ın detaylı ve titiz bir planlamayla United’a kazandırabileceklerini ilk elden dinleyen üçlü toplantıdan memnun bir şekilde ayrıldı. Aslında zaten United temsilcileri, ilki Amsterdam’da gerçekleştirilen bir dizi görüşme sonrasında Ten Hag ve ekibi hakkındaki görüşlerini pekiştirmişlerdi. Henüz ocak ayının başında transfer harcamaları ve gelecek planları değerlendirilirken tüm adaylar arasında ön plana çıkan isim Ten Hag olmuştu. Tüm adaylar hakkında hazırlanan raporlara göre de Ten Hag daha cazip görünüyordu. 

Ten Hag ile anlaşmaya varana kadar United, daha önce Tottenham’ı Şampiyonlar Ligi finaline çıkaran PSG menajeri Mauricio Pochettino ve daha önce yolu İspanya Milli Takımı’ndan da geçmiş olan mevcut Sevilla menajeri Julen Lopetegui ile de görüştü. 

metin, kişi, kalabalık, konser bandosu içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ten Hag mevcut kadroyu değerlendirirken mevcut kadronun gelecek sözleşmelerini de United ile ayrıntılı bir şekilde tartıştı. Ancak bundan sonra odağını tekrardan Ajax’a çevirdi. Sezonun geri kalanı boyunca takımıyla Eredivisie’de elde edeceği üçüncü şampiyonluğa konsantre oldu ve yeni kulübünün toplantılarının bir parçası olmadı. Bu süreç içerisinde United maçlarını bile izlemeyeceğini belirtti. 

Geçtiğimiz Perşembe günü UK saatiyle saat 11.10’da United’ın yeni menajerini açıklamasından önce Ten Hag, Ajax oyuncularının konuyu ilk kendisinden öğrenmeleri konusunda ısrarcı oldu. Aynı zamanda futbol direktörü John Murtough da yeni menajerlerini Carrington’daki United kadrosuna resmen açıkladı.

The Athletic, Ten Hag’ın serbest kalma maddesini aktif hale getirmek için ödenmesi gereken minimum €2 million (£1.7 million) dışında da pazarlık yapıldığını düşünüyor. Anlaşma Ajax’ın son maç tarihi olan 16 Mayıs ile 15 Haziran arasında aktif hale gelecekti. 

Şimdi Ten Hag’ın koçluk ekibini bir araya getirmek için görüşmeler yapılacak. Ajax’taki asistanı Mitchell van der Gaag için görüşmeler ileri bir aşamada.

FC Twente’de Ten Hag ile çalışmış olan Steve McClaren de ciddi bir şekilde değerlendiriliyor. Ten Hag, McClaren’i United’a teklif etti ve anlaşma için uygun zemin aranıyor.

Artık görüşmeler özgürce yapılabilir, Ten Hag’ın ekibi henüz kurulmadı. United, Ten Hag’ın mevcut düzeni kendisinin deneyimlemesinin daha uygun olacağını düşünüyor. Buna rağmen Ranf Rangnick’in yardımcıları Chris Armas ve Ewan Sharp’ın yaz döneminde ayrılmaları bekleniyor. 

Yapılan müzakerelerde bir yıldız ismin ön plana çıktığı The Athletic tarafından deşifre edildi. Buna göre resmi olmayan yollardan United eski efsanesi Wayne Rooney’e koçluk teklifi yapılmıştı. Ancak Rooney, Derby County’den yalnızca 1 numaralı pozisyon için ayrılacağını belirtmişti. Ocak ayında Rafa Benitez’den boşalan Everton koltuğu için bahsi geçmiş, ancak kendisi durumu reddetmişti. 

Yine bir diğer ihtimal, eski oyuncusu Robin van Persie oldu. Ama Brexit sonrası çalışma izni alamaması nedeniyle bu ihtimal de ortadan kalkmış oldu. 

United’ın seçenekleri, Ed Woodward kulüpten ayrılmaya hazırlanırken Ocak ayının başında belirlendi. Eski başkan yardımcısının yakın çevresine Ten Hag ve Pochettino isimlerinin, Brendan Rogers ile birlikte zikredildiği biliniyor. 

Sezonun ilerleyen haftalarında Rogers’ın Leicester’ı geçtiğimiz sezonun gerisinde kalırken, Ten Hag ve Pochettino adaylar arasında zirvede yer aldı. Ole Gunnar Solskjaer geçen Kasım ayında United’dan ayrılmanın eşiğine geldiğinde Jorge Mendes tarafından United’a ilk tavsiye edilen Lopetegui ise Kırmızı Şeytanlar’ın radarına tekrar döndü.

The Athletic’in Ocak ayı sonunda bildirdiği üzere dört kişilik aday listesini oluşturan en iddialı seçim Enrique’di. 

United, İspanya ile ilişkileri göz önüne alındığı zaman Luis Enrique işinin karmaşık olabileceğinin farkındaydı. Yine de mart ayının son haftasında 2022 Katar Dünya Kupası öncesinde bir yol bulmak için kendisiyle görüşüldü. Görüşmelerde alınan cevap, Enrique’nin Katar’da İspanya’nın başında olacağı yönündeydi. Oysa United, Ralf Rangnick’in geçici statüsünü daha fazla uzatmak istemiyordu. Dolayısıyla bu ihtimal rafa kaldırıldı. Buna karşın 2015’te Barcelona ile 3 kupa kazanan menajer ile ilişki kurmak, Old Trafford tarafında gelecek adına olumlu bir gelişme olarak görülüyor. 

Şubat ayında Murtough ve Fletcher, fikir edinmek için Arnold ile bir araya geldi. Bu sırada büyük bir firmanın temsilcilerine Ten Hag’ın United için öne çıktığı söylendi. Arnold, dört menajerin tümü hakkında ayrıntılı değerlendirmeler istedi. Murtough ve Fletcher, daha kapsamlı bir görüş elde etmek için görüşmelere başladı.

Old Trafford’da Ten Hag için yapılan ilk görüşlerden biri United ayarında bir takımda neler yapabileceklerine dair oldu. Donny van de Beek, Ajax altyapısından çıkmıştı ve Premier League’de mücadele ediyordu. United kaynakları, United’daki incelemenin oyuncu için psikolojik bir faktör olduğuna inanıyordu. Ten Hag’ın Hollanda dışı tek deneyiminin Pep Guardiola yönetimindeki Bayern Münih’in yedek takımında olması, üzerinde düşünülmeyi hak eden bir yön olarak görülüyordu.

Bu arada Pochettino hakkındaki tartışmaların iki ayağı vardı. Tartışmalar ilk olarak kariyerinin en iyi işini çoktan başarmış olabileceğine değiniyordu ve United’ın ağzı Jose Mourinho’da yanmıştı. İkincisi, Pochettino Paris Saint-Germain’deki dinamiklerden hoşlanmıyordu ve United’da da benzer bir senaryonun gelişebileceği düşünülüyordu.

Arnold’un, CEO olduktan sonra kulüpte işleri yoluna koyma sürecinin bir parçası olarak bu dönemde Sir Alex Ferguson ile tanıştığı düşünülüyor. Ferguson, 2016 yılında Scott’ın Mayfair’deki restoranında o zamanki Tottenham Hotspur patronu ile yediği yemekten beri Pochettino’yu savunuyor.

Mart ayına girerken “yanlışlıkla” Pochettino’nun işi kaybedeceği söylentileri yayılıyor. United, kaynakların “olumlu” olarak nitelendirdiği Pochettino ile görüşmelerde bulunuyor ve ele alınan konular arasında takımın gelecek sezon nasıl görünebileceği de vardı.

Yıllar öncesine dayanan görüşmelerden dolayı Pochettino kendisine bir teklif gelmesini bekliyordu. Woodward ile daha önce 2018 yılı sonunda görüşmüş, Kasım ayında Solksjaer’in ardından bir kez daha temasa geçilmişti. Ancak PSG’den koparması zor olacaktı, yerine Ragnick geçici olarak getirildi. 

Pochettino’yu PSG’den koparmanın zorlukları, kalıcı bir menajerlik sürecinde yeniden ortaya çıktı. PSG, menajerinin başka bir kulüp tarafından alınmasının itibarını kaybettireceğini düşünürken Fransa’daki raporlara göre 10 milyon sterline yakın olduğu düşünülen bir tazminat alınacağını düşünülüyordu.

Dahası United’a rakipler de vardı. PSG, Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Real Madrid’i Parc des Princes’te 1-0 mağlup ettikten sonra, PSG’de İspanyol kulübünün başkanı Florentino Perez’in Pochettino’yu istediği izlenimi oluştu.

Ancak Bernabeu’daki çöküşün ardından PSG’nin Pochettino’yu tutmaya yönelik kararlılığı, üst düzey bir kaynağın “Ayrılmak isteyen herkese kapı açık” demesiyle yumuşadı. Bu, PSG’nin Pochettino’nun ücretsiz ayrılmasına izin vereceği anlamına gelmiyordu, ancak United’ın sekiz haneli bir miktar ödeme ihtimalini düşürdü. 5 milyon £ veya daha az bir meblağın işe yarayabileceği düşünülüyor.

Riskli bir oyun oynandığını düşünülüyor. Duruma yakın kaynaklara göre, PSG, Pochettino’nun kovulma maliyetinden – L’Equipe 17 milyon sterlin olarak tahmin ediyor – United ile pazarlık yaparak vazgeçme şansı olduğunun farkındaydı. Ancak aynı zamanda United, ilk hamleyi yapmanın PSG’nin elini güçlendireceğini biliyordu. Pochettino’nun, United ile görüşmesinin pozisyonunu zayıflatacağı için görüşme imkanlarını zorlayamadığı söyleniyor.

Karim Benzema’nın Madrid’deki hat-trick’inin United’ın duyguları üzerinde ne gibi bir etkisi olduğu belli değil. Ancak kaynaklar, Şampiyonlar Ligi’ne dramatik şekilde elenmeye alışkın PSG’nin, tek bir kötü sonucun kulübün yaklaşımına etki etmeyeceğini ifade ediyorlar. 

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, Şubat ayı başlarında ortaya çıkan ve United oyuncularının Pochettino’yu tercih ettiğini belirten raporlardı. Böyle bir duygunun kökeni ne olursa olsun, Carrington’daki tepki önemsizdi. Kaynaklar, oyuncuların istediği kişi Pochettino olsaydı, United’ın farklı bir seçenek seçmesi gerektiğine dair şakaların bile yapıldığını söylüyor. 

Bu arada, 10 Mart’ta Birleşik Krallık hükümeti Roman Abramovich’e yaptırım uygulayacağı haberi geldi. Bu durumda Chelsea menajeri Tuchel’in de durumu sorgulanabilir hale geldi. Arnold’a ilk etapta Tuchel’in United’ı dinlemeye açık olacağı haberi ulaştı. Sonunda, Tuchel’in geleceğine karar vermeden önce Chelsea’nin sonraki sahiplerinin kulübe nasıl yaklaşacağını görmek istediği ve United’ın ise bekleyecek zamanı olmadığı anlaşıldı.

Bunun yerine United, daha gerçekçi hedeflere yöneldi ve Ten Hag ile Amsterdam’da bir görüşme gerçekleştirildi. Arnold, Murtough, ve Fletcher, Ajax’ın Feyenoord’u geçtiği maçın ardından Amsterdam’a uçtular. 

Fazla bir şey söylemeye gerek yok, Ten Hag, United yetkililerinde  harika bir izlenim bıraktı. Geçen yaz Spurs ile yaptığı görüşmelerde İngilizce dil yeteneği konusunda eleştiriler almıştı. Ancak Kuzey Londra ekibinin onun oyun tarzını sevdiği çok açık. Steve Hitchen görüşme için zorladı ama Daniel Levy’in farklı planları vardı. Spurs tereddütte bulununca, Ten Hag Ajax’a kalma sözü verdi.

Geçen 12 ay onu karizmatik ve iletişimini mükemmel bulan United için biraz duraklama oldu. Toplantı o kadar iyi geçti ki anlaşmanın ilk izleri görüldü bile. 

United süreci yönetirken Sportsology’nin yönetim kurulu başkanı ve Chelsea eski direktörü Mike Forde’un deneyimlerinden faydalanmış olabilir. Forde, Glazer ailesinin bordrosu konusunda bir danışman. Ayrıca Rangnick’in işe alınmasında yer almıştır.

Mart ayının son günlerinde, United kaynakları hâlâ üç adayda ısrarcıydı: Ten Hag, Pochettino ve Lopetegui. CV’sinde İspanya ve Sevilla’da iyi çalışmaları olan deneyimli bir menajer olarak Lopetegui’nin şansının neden gözlerden uzak olduğu sorgulanıyordu.

Eğer Mendes menajeri olmasaydı United’ın gerçekten ilgilenip ilgilenmeyeceğini merak edenler de vardı. United açıkça kabul etmese de rotayı 55 yaşındaki İspanyol menajere çevirmişti, ancak Lopetegui Sevilla’da kalma niyeti olduğunu belirtmişti. 

Murtough ve Fletcher’ın Ten Haag’a olan ilgilerine Arnold da dahil oldu ve Ten Hag, United’ın 1 numaralı adayı haline geldi. 

Gary Neville’in Twitter’da yaptığı ve 219.000 katılımcının yüzde 82’sinin Pochettino yerine Ten Hag’ı seçmesiyle sonuçlanan bir anket Old Trafford’un ilgisi çekti ama tabii bu sonuç karar verme süreçlerini etkilemeyecekti. United, Ten Hag’ın serbest kalma maddesiyle ilgili ayrıntıları edindi. Temsilcisi olan SEG geçtiğimiz yıl sözleşmesini birden fazla talipten gelen ilgi üzerine fesih için 2 milyon Euro’luk bir müzakere yapmıştı.

United ve SEG, Van Persie ve Depay transferlerinde Ferguson, David Gill ve Woodward ile yakın çalıştılar ve uzun süreli ilişkileri bu anlaşmanın tamamlanmasına yardımcı oldu. (SEG aynı zamanda Pep Guardiola’nın da temsilcisi. İki Manchester takımını da aynı menajerlik şirketinin temsil ettiği kişiler tarafından temsil edilecek)

Yine de United, Ten Hag’ın RB Leipzig ile yapacağı görüşmelerde reddedemeyeceği bir teklif alırsa iki tarafın da el sıkışabileceğinin farkındaydı. Ten Hag ayrıca Ajax ile de bir dizi görüşme halindeydi, ancak Ajax’ın onu tutmak için pek umudu yoktu. 

United ile görüşmeler devam etti ve yardımcıların belirlenme sürecine gelindi. Van der Gaag’ın Ajax’tan Ten Hag ile birlikte gelmesi konusunda erkenden anlaştılar. Ancak iki taraf da Premier Lig deneyimi olan en az bir yardımcı olması konusunda hemfikirdi. Rangnick, hızlı geri dönüş nedeniyle birincil hedeflerini tutturma konusunda başarısız oldu ve United da tekrarlamak istemedi. İngiliz futbolu, Carrington’ı yöneten Armas ve Ewan Sharp için yeniydi.

kişi, adam, takım, açık hava içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

United’ın uzun bir listesi vardı ama potansiyel adaylardan oluşan küçük bir listeye indirgemek istedi. Bunlardan biri daha önce Ten Hag’ın FC Twente’de yardımcılığını yaptığı Steve McClaren’di. McClaren daha önce, Alex Ferguson’un yardımcılığını yapmış, kulübü ve ligi iyi bilen biriydi. Ten Hag ile yaptığı tavsiye görüşmelerinde kulübün büyüklüğüne ve yapısına odaklandılar. McClaren, doğru yapı kurulması halinde Ten Hag’ın United’da başarılı olabileceğini düşünüyor. 

Ten Hag’ın, farklı disiplinler için uzman koçlardan ve ayrıca değişen yaş ve deneyim seviyelerinden oluşan bir ekip oluşturmaya hevesli olduğuna inanılıyor – ancak elbette kalite öncelikli faktör.

Ten Hag’ın kontratına ve önerilen anlaşmanın lojistiğine yönelik görüşmeler ilerledikçe, United’ın kendisi hakkında niyetlerine dair haberler yayılmaya başladı. Pochettino henüz gelişmelerden haberdar olmadığı için zamanlama garipti.

Pochettino iki ay öncesinden Manchester’ın şehir, kulübün yapısı ve United oyuncularının kişiliği hakkında düzgün bir şekilde bilgi toplamaya başlamıştı. Mart ayı sonlarında temsilcileriyle birlikte PSG’den olası ayrılışı hakkında yaşanabilecek hukuki ve finansal sorunlar hakkında hukukçularla Zoom görüşmesi bile yapmıştı. Ancak üst düzey PSG kaynakları, United’ın Pochettino için kulübün karar verme süreçlerinde etkili kimselerle görüşmediğini ifade ediyorlar. United, kararını açıklamadan önce doğrudan Pochettino’yu haberleşmeyi planladı. 

Nihayetinde herkes 17 Nisanda Ajax ve Feyenoord arasında oynanacak Hollanda Kupası finalini beklemeye karar verdi. Maç Ajax taraftarlarını mutsuz edecek bir şekilde bitse de Ten Hag’ın kazanma zihniyetinin simgesi olarak gösterilebilecek şampiyonlukları ve kupaları var. United 10 yıllık hasretine artık son verecek bir menajer bulmayı umut ediyor. 

Ten Hag haziran ayında tamamen boşa çıkacak ve Murtough, Fletcher ve işe alım başkanı Steve Brown ile çalışarak United’a imza atacak. The Athletic’in açıkladığı üzere gözlemci ekibinin başı Jim Lawlor ve global gözlemci ağının başı Marcel Bout sezon sonunda ayrılacaklar ama bu ayrılık dinamikleri etkilemeyecek. 

Ten Hag “büyük bir yaz” olması beklenen dönemden önce United yapısına dahil olacağı için mutlu. Bu sene Şampiyonlar Ligi’nde Ajax’ını devre dışı bırakan Benfica’nın 22 yaşındaki oyuncusu Darwin Nunez ilk hedeflerinden biri olacak gibi görünüyor. Ten Hag Ajax ile piyasaya adaptasyon gücünü göstermişti. 

Kaynak: https://theathletic.com/3263978/2022/04/21/inside-the-deal-that-brought-erik-ten-hag-to-manchester-united/?source=weeklyemail&campaign=602288

Çeviri: Yiğit ALPER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Comments
scroll to top