Close

Birlik’te Finale Doğru

VALORANT Regional League TR: Birlik x Coca-Cola’da artık finalistler belli oldu ve ligin final maçı için gün sayıyoruz. Surreal Esports’un lider bitirdiği normal sezonda Fire Flux Esports ikinci olarak normal sezonun başını çeken diğer takım oldu.

LogoDescription automatically generated

Duyurulduğu ilk günden bu yana ülkemizdeki tüm Valorant severlerin beklediği ve normal sezonu boyunca çok keyifli maçların ortaya çıktığı yerel ligimiz “Birlik” final yapıyor ve sezonun şampiyonu belli oluyor.

Surreal Esports’un kapalı elemelerden beri sergilediği harika performans, Fire Flux’ın sezon içerisindeki gelişimi ve Futbolist’in beklentileri karşılayamadığı bu süreçte taraftarlar Valorant’a doydu diyebiliriz. Yerel ligin de getirisiyle ülkemizin barındırdığı FPS oyunculuğu potansiyelinin de ne kadar yüksek olduğu net bir şekilde gözler önüne serildi.

Sekiz takımın mücadele ettiği yerel ligde ilk iki takım doğrudan yarı finale yükselirken en çok puan toplayan diğer dört takım kendi arasında play-off oynayarak finale ilerlemek için mücadele etti. Çeyrek finallerin ilk maçında sezonu beşinci bitiren Thunderbolts Gaming, dördüncü bitiren Galatasaray Espor Takımını 13–11 (Bind) ve 13–8 (Breeze) skorları ile 2–0 mağlup ederek yarı finalde Surreal Esports’un rakibi oldu.

A picture containing applicationDescription automatically generated

Diğer çeyrek final karşılaşmasında normal sezon üçüncüsü Futbolist, altıncı Team Lixa’ya 2–1 mağlup olarak taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı. Bu karşılaşmada Haven (13–10) ve Fracture (13–9) haritalarında rakibini mağlup eden Lixa, Futbolist’in Icebox (13–9) haritasında aldığı galibiyete rağmen turu geçip Fire Flux ile eşleşen ekip oldu.

A picture containing tableDescription automatically generated

Yarı Finaller:

Yarı Finallerin ilk karşılaşması çeyrek finalden yükselen Thunderbolts ile normal sezon birincisi Surreal Esports arasında oynandı. İlk harita Thunderbolts Gaming tarafından seçilen Fracture haritası olurken, Surreal Esports bu haritaya savunma tarafında başladı. İlk yarısı 6–6 biten bu karşılaşma normal süresi de 12–12 olarak sonuçlanınca uzatmalara gitti. Uzatmalarda skoru 17–15’e getirip il harita puanını haznesine yazdıran taraf Surreal Esports oldu ve genel seride 1–0 öne geçti.

A picture containing applicationDescription automatically generated

Fracture haritası skor dağılımı

İkinci harita Surreal Esports tarafından seçilen Ascent haritasıydı. Burada atak rolünde başlayan ekip, rakibine karşı ilk yarıyı 7–5 önde kapattı. İkinci yarıda rakibine toplam bir el veren Surreal Esports maçı 13–6 kazanarak seride durumu 2–0’a getirdi.

A picture containing applicationDescription automatically generated

Ascent haritası skor dağılımı

Seride 2–0 geriye düşmüş Thunderbolts ekibinin toparlanıp maçta kalabilmesi için çok büyük önem taşıyan üçüncü harita kendi seçtikleri Breeze haritası olurken atak rolünde başlayan ekip neden bu haritayı seçtiğini herkese göstererek ilk yarıyı 10–2 önde bitirdi. İkinci yarıda biraz geç de olsa galibiyet puanına ulaşarak genel durumu 2–1 yaptılar ve seride kalmaya devam ettiler.

A picture containing tableDescription automatically generated

Breeze haritası skor dağılımı

Turnuva boyunca başarılı bir Bind karnesi bulunan Surreal Esports, ikinci seçimini bu haritadan yana yaparak ne kadar doğru bir karar verdiğini göstermiş oldu. İlk yarıda rakibine toplam bir puan veren takım, maçı 13–5 kazanarak serinin galibi oldu ve finale yükseldi.

A picture containing tableDescription automatically generated

Bind haritası skor dağılımı

Finalist ekip bizlere normal sezonu neden lider bitirdiğini net bir şekilde göstererek finale ilerlerken Thunderbolts Gaming’de yerel ligi ilk dörtte bitirerek başarılı bir sezonu geride bıraktı.

A picture containing tableDescription automatically generated

Maçın genel skor dağılımı

Öte yandan bir diğer yarı final karşılaşmasında normal sezonu ikinci bitiren Fire Flux Espor takımı alt sıralardan gelen Team Lixa ile karşılaştı. Haven haritasında oynanan ilk karşılaşmada Fire Flux ekibi ilk yarısını 7–5 önde kapattığı maçı 13–9 kazanarak ilk harita puanını hanesine yazdırdı. Bu karşılaşmada Killjoy’u ile fark yaratan lauress takımının galibiyetinde büyük bir rol oynadı.

ApplicationDescription automatically generated with low confidence

Haven skor dağılımı

İkinci harita olarak oynanan Ascent haritasında ise önceki haritaya göre daha rahat oynayan Fire Flux ekibi, saldırı rolünde başladığı ilk yarıyı 8–4 önde kapattı. Savunma rolüne geçtikten sonra ikinci yarıda rakibine tur puanı vermeyerek maçı 13–4 kazanan genç ekip seride durumu 2–0’a getirerek büyük bir avantaj yakaladı.

ApplicationDescription automatically generated with medium confidence

Ascent haritası skor dağılımı

Son karşılaşması Fracture haritasında oynanan eşleşmede Team Lixa geri dönüş için sinyaller verdiği ilk yarıyı 8–4 önde kapatmış olsa da ikinci yarıda geri dönüşe imza atan Fire Flux ekibi maçı 13–11 seriyi de 3–0 kazanarak finalde Surreal Esports’un rakibi oldu.

A picture containing applicationDescription automatically generated

Fracture haritası skor dağılımı

Normal sezonda da gösterdiği üzere hem tur başına düşen hasar oranı fazlasıyla yüksek olan hem de oyunun iki tarafını da başarılı oynayan Fire Flux ekibi hak ettiği finale yükselirken, Team Lixa turnuvayı ilk dört içinde bitirmiş oldu.

A picture containing applicationDescription automatically generated

Maçın genel skor dağılımı

Artık ligin sonuna gelinirken normal sezonu ilk iki sırada bitiren ekibin oynayacağı final öncesi tüm Valorant severleri heyecan dolu bir karşılaşma beklemekte. Sezonun her maçında takım olarak ne kadar uyumlu olduklarını gösteren ve sekiz takım arasından ilk sıraya yerleşen Surreal Esports ile kurulduğu andan itibaren başarı skalasını sürekli arttıran ve Türkiye’nin en yetenekli takımlarından biri olan Fire Flux Esports Türkiye Şampiyonunu belirlemek için karşı karşıya gelecek ve önümüzdeki sezonda bizi Avrupa’da temsil etmeye çalışacaklar. Maçı canlı olarak https://www.twitch.tv/valorantleague_tr adresinden izleyebilirsiniz.

Yazar: Umut Can ACAR

Editöryal Düzenleme: Yavuz AKYOL

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Comment
scroll to top