Close

Valentino Rossi’nin Hikayesi

Motorsporlarının yaşayan efsanesi 7‘si 1. kategoride olmak üzere 9 kez MotoGP Dünya Şampiyonu ve motorsporlarında adeta bir simge haline gelmiş 46 numarasıyla Doktor lakaplı Valentino Rossi. MotoGP’de geçirdiği 20 yılın ardından bu sene sonunda emekli olacağını açıkladı. Kariyeri birçok dönüm noktası, hayal kırıklıkları, şampiyonluklar ve nefes kesen mücadelelerle dolu olan Doktor bu sezon yarış dünyasına veda ediyor, biz de Sporosfer ekibi olarak bu yazımızda sizlere  efsane pilotun kariyerini  aktarmaya çalışacağız.

Dünyadaki her spor dalına baktığımızda efsane olan isimler görürüz örneğin futbolun Messi’si basketbolun Kobe’si Formula-1’in Lewis Hamilton’ı , tenisin ise Federer’i vardır.MotoGP denince  milyonlarca kişinin aklına gelen ilk isim Valentino Rossi’dir. MotoGP’nin dünyada popülerleşmesinde çok büyük etkileri olan Valentino Rossi, yalnızca bir MotoGP pilotu değil adeta MotoGP’nin ta kendisidir. Tüm dünyada birçok motor severin onun ikonik 46 numaralı kaskını takması Rossi’nin ne kadar çok sevildiğini kanıtlar nitelikte.

Yarış hırsı, tekniği ve hemen hemen 20 yıllık tüm jenerasyonlardaki motorları hakkını vererek kullanması , motorunu bir araç olarak değil de en yakın arkadaşı olarak görmesi, motoruyla konuşması, yarışlardan 1 gece önce motoruyla uyuması gibi alışkanlıkları Rossi’nin insanlar tarafından sevilmesini, sempati ve saygı duyulmasını sağladı. Bu yüzden Rossi’nin lakabı oldukça saygı duyulan bir meslek olan Doktor olarak sporseverler tarafından benimsendi.

1979 yılında İtalya’da Urbino Marche şehrinde dünyaya gelen Valentino’nun babası eski bir motosiklet yarışçısı olan Graziano Rossi’dir. Babasının eski bir yarışçı olması sebebiyle motorla erken tanışan Rossi henüz 2 yaşındayken motosiklete binmeye başlamıştır. Annesi ise Rossi’nin incineceğini düşündüğü için oğlunun motorsporlarının aksine futbol gibi sporlarla uğraşmasını istemiştir ancak aklı yarışlarda ve pistlerde olan Rossi, kendi yolunu çizerek motorsporlarına olan ilgisine devam etmiştir. Rossi’nin motorsporlarına olan ilgisi bilinenin aksine motosiklet ile değil GOKart ile başlamıştır. İlerleyen yıllarda maddi yetersizlikler nedeniyle ve babasının motor dünyasındaki bağlantıları sayesinde motosiklet camiasına giriş yapmış ve ileride efsaneleşecek olan kariyeri böylece başlamıştır.

2 yıl 125cc ve 2 yıl 250cc kategorilerinde yarışan ve birer şampiyonluk elde eden Rossi, 2000 ve 2001 yıllarında 500cc’de yarıştı ve son senesinde şampiyonluğu elde etti. 500cc premier sınıfta sayıldığından bu şampiyonluğu da kariyer şampiyonluklarına eklendi. Sıradaki durağı MotoGP olan Rossi,  2002 yılında Repsol Honda ile MotoGP’ye ilk adımını attı. 

2002 MotoGP Dünya Şampiyonas’ında fırtınalar estiren Valentino Rossi, 11 yarışı kazanmasını bildi ve sezonu şampiyonlukla kapattı. 2003 yılında yine Honda takımıyla şampiyonluğa ulaşan İtalyan sürücü sezon sonunda Yamaha’ya geçmesi MotoGP dünyasındaki herkeste şok etkisi yarattı. Rakipleri Rossi’nin takım değiştirmesini ve yeni motoruna hemen alışamayacağını düşündükleri için Rossi’nin takım değiştirmesini kendi lehlerine avantaj olarak gördüler. Sanılanın aksine Valentino Rossi, yeni Yamaha motoruna oldukça çabuk alıştı ve inanılmaz performansına sezonun ilk yarışını kazanarak devam etti. İki farklı motorla arka arkaya yarış kazanmasından dolayı, MotoGP tarihinde bunu gerçekleştiren 2. isim olarak tarihe geçti. 2004 sezonunu kazandığı 9 yarışla şampiyon olarak tamamlayan Doktor, bir kez daha şampiyonluğa ulaşmış oldu. 2005 yılında kazandığı 11 yarışla tekrardan şampiyon olan pilot adeta MotoGP’yi domine ediyordu. 2005 yılında Formula-1 Ferrari takımıyla testler yapmaya başladı. Yaptığı sürüşlerde çok hızlı tur zamanları elde eden Rossi Formula-1 e geçmeyi düşündü ancak sonunda MotoGP’de kalmaya karar verdi. Bununla ilgili olarak: ‘Önümüzdeki seneyi düşünecek olursak Yamaha ile iyiyim ama geleceği düşünecek olursak ne olur bilmiyorum.’ demişti.

2006 sezonu Rossi için adeta bir kabus olarak başladı ve henüz ilk yarışta başka bir sürücünün ona çarpması sebebiyle yarış dışı kaldı.Ve  bu sezon Rossi’nin galibiyetle başlayamadığı ilk MotoGP sezonu oldu.2006 sezonu boyunca yalnızca 5 yarış kazanan Doktor, sezon sonunda şampiyonluğu Repsol Honda sürücüsü Nicky Hayden’e yalnızca 5 puanla kaptırdı.Rossi 2006 yılında gelen ve yalnızca 5 puanlık farkla kaçırdığı mağlubiyeti asla unutamadığını söyledi. 2010 sezonu sonuna kadar Yamaha takımıyla pistlerde yarışan Valentino Rossi, Yamaha’nın takımsal olarak gelişimine mühendislik bilgileriyle oldukça katkı sağladı. Yamaha ile  4 sürücüler şampiyonluğu, 1 ikincilik ve 2 sürücüler üçüncülüğü aldı. Daha sonra ise kariyeri düşüşe geçen Rossi 2011-2012 yıllarında kendi ülkesinin takımlarından olan Ducati ile yarıştı ancak ciddi adaptasyon sorunları çeken sürücü Ducati takımıyla şampiyonluk elde edemedi.

2013 yılında yuvası olan Yamaha’ya dönen efsane sürücü 2014,2015 ve 2016 yıllarında sezonları ikinci tamamlayarak  asla pes etmeyeceğini herkese kanıtladı. 2015 yılında ise tekrardan 5 puan fark ile şampiyonluğu takım arkadaşı İspanyol pilot Jorge Lorenzo’ya kaptırdı. 2015 yılındaki son yarışa kadar şampiyonayı lider götüren Rossi, final yarışından önceki yarışta pistlerde uzun süre göremeyeceğimiz bir olay yaşadı. Repsol Honda pilotu olan İspanyol pilot Marc Marquez kendi vatandaşı olan Jorge Lorenzoyu şampiyon olması için oldukça destekledi ve hemen arkasında olan Valentino Rossi’yi zor durumlara sokarak onun kendisini geçip Lorenzo’ya yetişememesine neden oldu. Bu duruma oldukça öfkelenen Valentino Rossi, çok yakın döndükleri bir virajda Marc Marquez ile temas yaşadı ve Marquez’i yarış dışına itti. Yaşanan bu olaylardan sonra ise Valentino Rossi ceza alarak final yarışına en son sıradan başlamak zorunda kaldı. Son sıradan başladığı yarışı 4. olarak tamamlamasına rağmen yarışı 1. bitiren İspanyol pilot Jorge Lorenzo şampiyon olurken hemen arkasında kendi vatandaşı Marc Marquez yarışı 2. Sırada tamamladı ve yarış boyunca Lorenzo’ya en ufak bir atakta bulunmadı. Yarış bittikten sonra Lorenzo deliler gibi sevinirken Rossi ise motorunu garajına çekti.Yarışı izleyen taraftarlar ise Lorenzo ile şampiyonluğu kutlamak yerine Rossi’nin garajına gittiler ve Valentino Rossi şampiyon olmuş gibi desteklerde bulundular.

2000 yılında başlayan MotoGP serüvenine  7 Dünya Şampiyonluğu sığdıran Valentino Rossi MotoGP tarihinin en başarılı ismi oldu. Eğlenceli kişiliğinin yanı sıra birçok motorsevere ilham olan Valentino Rossi, 2021 sezonunun sonunda emekli olacağını açıkladı.Onu izlemek bizler için oldukça büyük bir fırsattı. Bugün sizlere Sporosfer ekibi olarak MotoGP efsanesi Valentino Rossi’nin kariyerini anlatmaya çalıştık, bizlere bu harika kariyeri izlettirdiğin için teşekkürler Doktor.

Yazan: Hakan Can UĞUZLUOĞLU

Editöryal Düzenleme: Serkan ÖZDEMİR & Yavuz AKYOL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top